| Blogi postitused
Ardiisia- Õnne ja külluse lill

Meil on täkiline ardiisia (Ardisia crenata) suhteliselt uustulnuk, kuid oma kodumaal Hiinas ja Jaapanis on teda teatud ning armastatud juba aastasadu. Manryo¯ – selle nime all tuntakse taime Jaapanis – on õnne ja jõukuse toojana aastavahetuse kombestiku lahutamatu osa. Isegi taime jaapanikeelse nimetuse tähendus – 10 000 kuldmünti (ryo¯ – kuldmünt) – viitab jõukusele.

Kuigi ardiisiaid peetakse sageli ühekordse kasutamisega lilledeks, võib neid toas väga edukalt aastaid kasvatada. Asetage ardiisiapott valgesse, kuid otsese päikese eest varjatud paika. Ja oleks lausa suurepärane, kui selle koha talvine temperatuur kõiguks u 15° ümber.

Kui sellist paika pole, võib ardiisiat kasvatada ka lihtsalt toas aknalaual. Kasvusubstraat peaks olema kerge ning õhu ja orgaaniliste ainete poolest rikas. Kujutage ette metsaalust pinnast sammalde ja sõnajalgadega ning juba teategi, mis ardiisiale meeldib. Mulla reaktsioon pole väga oluline, kuid nõrgalt happeline reaktsioon on sobivaim.

Kasta tuleks ardiisiat nii, et muld jõuaks kastmiskordade vahel taheneda. Mõnevõrra võib kastmist suurendada viljade aktiivse kasvamise ajal.

Toatingimustes on kõige raskem ehk tihedate ja efektsete viljakobarate saamine. Selleks võib õitseajal taimest möödudes aeg-ajalt näpuga õisikutes sobrada. See soodustab õite viljastumist ja ühtlasi ka viljade arengut.