| Blogi postitused

Milline kaunitar, igas aias püüab pilke!

Astilbed on armastatud, kaunid ja pikaealised taimed, kes on aias pilkupüüdvad ja võrdlemisi vähenõudlikud.
Olenevalt liigist ja sordist võib nende kasvukõrguseks olla 40-150 cm.

Valged, roosad, lillad või punased väikesed õied asuvad lehtedest kõrgemal ning on koondunud püstistesse külgharudega võrdlemisi pikkadesse õisikutesse, mis võivad olla 15-30 cm. Õitseaeg, mis samuti liigist sõltub, algab juunis ja kestab augustini. Liigist-sordist olenevalt varieerub veidi ka lehtede kuju ja värvus.

  • Aiamullale astilbedel erilisi nõudmisi ei ole ja nad kasvavad võrdlemisi hästi mitmesugustel muldadel. Eelistatud on aga niiskepoolsed, huumus- ja toitaineterikkad aiamullad, mis on rikastatud kõdusõnniku ja hea kompostimullaga. Viimaseid võib kevadeti ka julgelt juurde anda.
  • Astilbed kasvavad kenasti nii päikeselisel kasvukohal kui poolvarjus, taluvad hästi ka varju. Küll ei talu nad mullapinna läbikuivamist ja taimi tuleks vajadusel korralikult ja regulaarselt kasta. Niiskuse hoidmiseks on hea puhmaste ümbrust multšida. Kasvukohta ei tohiks pikaks ajaks koguneda ka sademeteveed ega kevadine lumesulamisvesi.
  • Kuna astilbed jäävad ühele kasvukohale pikaks ajaks, siis tuleks muld enne istutamist hoolikalt puhastada tülikatest juurumbrohtudest (naat, orashein jt), sest nende hilisem kättesaamine on praktiliselt võimatu.
  • Istutustihedus sõltub sordist ja jääb vahemikku 35-50cm. Astilbesid võib istutada murusse, müüride ja hekkide äärde nii üksiku taimena kui rühmadena. Neid võib istutada püsilillepeenraisse ja veesilmade (tiik, bassein) lähedusse. Vahvat värvidemängu saab, kui istutada kõrvuti erinevat värvi sorte.
  • Kui astilbesid on vaja paljundada või ümber istutada (puhmad on liiga tihedaks kasvanud või seest tühjaks jäänud), siis see töö võetakse ette kevadel või sügisel, umbes 4-6 aasta tagant. Välja kaevatud risoom tükeldatakse terava noaga ning taimed istutatakse sobiva vahega ettevalmistatud kasvukohale.
  • Nõuistikuid võib istutada kogu kasvuperioodi vältel. Taimedele tagada vaid piisav vee hulk, et nad saaksid korralikult juurduda.
  • Kevadel alustavad astilbed oma kasvu võrdlemisi hilja ning lisaks sellele kardavad nad ka kevadisi öökülmasid. Et külm taimedele kahju ei teeks, tuleks neid külma eest näiteks kattelooriga kaitsta.
  • Sügisel ei maksa astilbe varsi maha lõigata, nad aitavad koguda külmade kaitseks lund, mis aitab kaasa edukale talvitumisele. Üldiselt talvituvad astilbed võrdlemisi hästi.

Millised teie aeda kaunistvad, tehke aga julgelt pilte kui õitsevad ja saatke meile!