| Blogi postitused

Daaliad ehk paljudele tuntud nimega jorienid.

Daalia e. Jorjen (Dahlia hybrida) vajab viljakat ja päikesepaistelist kasvukohta, regulaarset väetamist ja kastmist, muidu kannatab õitsemine. Pistikpaljundus. Daaliate ehk jorjenite lai sordivalik ning suured atraktiivsed õied sobivad nii peenrasse kui ka lillekimpu.

Meie (vana)vanaemadel kasvasid aias ikka jorjenid, tänapäeval aga tunneme neid armsaid lilli daaliatena. Daaliad Dahlia kuuluvad kindlasti ühe sooja ja mõnusa suve juurde ja toovad rõõmu ka vihmastesse päevadesse.

Daaliad ei ole nõudlikud, aga mõnd tõde nende kasvatamise kohta tuleb kindlasti teada. Kuigi püsililled, tuleb nende kaunite taimede juuremugulaid Eestis ületalve hoida jahedas ruumis, kus ei tohi olla külmakraade. Avamaale istutatakse daaliad siis, kui pole ohtu, et külm neid näpistada võiks, seepärast kirjutamegi neist nüüd, kevadel. Need imelised lilled on väärt iga pingutust, seda enam, et aretatud on tõeliselt hiiglaslike õitega sorte – mõne õied võivad olla rohkem kui 30 cm läbimõõduga.

Mõningasi nippe:

1. Võimaluse korral ärata mugulad märtsi lõpus või aprillis, tuues nad talvekorterist välja.

2. Istuta mugulad potti ja hoia valges kohas. Kasta esialgu tagasihoidlikult.

3. Kui aktiivne kasv on alanud, veendu, et taimedel on piisavalt valgust.

4. Kui on olemas kasvuhoone, koli kasvu alustanud mugulad esimesel võimalusel sinna.

5. Istuta taimed kasvukohale alles pärast öökülmade möödumist. Daaliad on väga külmaõrnad.

6. Kui soovid suuremaid õisi, ära luba daaliatel kasvada põõsaks ja eemalda regulaarselt üleliigsed võrsed. Erandiks on madalad daaliad ja lihtõielised sordid – nemad õitsevad ka põõsana üldiselt hästi. Suureõieliste sortide puhul luba mugulal kasvatada üks või kaks vart. See tagab suured, uhked õied.

7. Väeta vees lahustuva täisväetisega. Vees lahustuvad väetised toimivad võrreldes graanulväetistega kiiremini. Väetist võib lisada veele igal kastmiskorral või vähemalt paar korda kuus.

8. Istutusaugu põhja võib panna ka kõdunenud hobusesõnnikut.

9. Kui mugulad on kasvanud liiga suureks, siis jaga neid. Väiksem mugul kasvatab enamasti korralikumad õied. Suur mugul kipub kasvatama pigem varsi ja õitseb vähem.

Daaliad armastavad kasvada päikeselisel kohal. Kuna nad on väga rabedate vartega, vali võimaluse korral tuulte eest varjatud kasvukoht. Kõrgemaid sorte tuleb kindlasti korralikult toestada ja siduda. Tugevad tuuled võivad murda täisõites varred sekunditega.

Alumised lehed võib eemaldada. See lihtsustab kastmist ja niiskel ajal aitab varte ümber oleval mullal kiiremini kuivada.

Kuumal ja kuival suvel võid daaliate ümbruse katta muruniidusega. Muruniidus tekitab kõdunedes sooja ja väetab. Lisaks aitab see hoida niiskust. Kui ilm kisub sügiseseks ja niiskeks, on soovitatav murumultš eemaldada, et vältida mädanike ohtu.

Kui suvi on kuiv, vajavad daaliad kastmist. Kuumal ajal ei tohiks kindlasti taimi külma veega kasta, see ei mõju neile hästi. Võimalusel kasta kindlasti eelsoojenenud, mitte külma kaevuveega. Sobivad tiigivesi, vihmavesi, anumas seisnud vesi. Pea meeles, et kasta tuleb pigem harvem ja korralikult kui tihti ja vähe. Daaliamugulad säilitavad vett ja toitaineid.

Sügisel ära kiirusta daaliamugulate ülesvõtmisega, las nad õitsevad, kaua jaksavad. Luba daaliapealsetel külmaroaks saada. Pealsete külmumine annab mugulale märku, et on aeg talvepuhkusele minna. Kui ilm võimaldab ja pikemaks perioodiks ei ole miinuskraade lubatud, hoia mugulaid pärast esimest külma mullas koos pealsetega umbes üks-kaks nädalat.

Seejärel kaeva mugulad mullast välja ja puhasta liigset mullast. Hea oleks neid isegi korralikult pesta.

Eemalda pealsed, jättes alles umbes 10 cm pikkuse varrejupi. Väga hea, kui paned puhastatud ja pestud mugulad likku mädanikuvastasesse vahendisse, kas või kaaliumpermanganaadi lahusesse.

Aseta mugulad kuivama nii, et vartega osa oleks suunatud allapoole. Daaliavarred on seest õõnsad ja pesemisel võib jääda neisse vett. Tagurpidi keerates valgub vesi alles jäetud varreosast välja. Kuivata mugulaid paar nädalat ja seejärel aseta talvituma. Jälgi, et mugulad ei oleks talvekorteris väga tihedalt teineteise vastas.

Talvekorter võiks olla jahe ja mõõduka õhuniiskusega. Liigne õhuniiskus võib põhjustada hallitust ja mädanikke, aga liiga kuiva õhuga ruumis võivad mugulad ära kuivada.

Sordirühm ‘DAHLIETTA’: suured erksad täidisõied. Kasvult kääbus, ideaalne haljastusse. Istutatud 12 Ø ümarpotti. Värvivalik – kollane, roosa, tumepunane. ‘Emily Pink’ – heleroosa. ‘Linda’ – oranzikaskollane. ’Rachel’ – oranž. ‘Shirley’ – valge seest kollane. Surprise ’Cindy’ – punane õis, kreemika südamikuga. Surprise ‘Demi’- tumepunane õis seest valge säbruga. ’Tessy’ – tumepunane.

Kõrged daaliad – suured või väga suured, tihedad, erksavärvilised täidisõied. Lehestik tumeroheline, kasv tugevam, kõrgus ~40-80 cm. Kasvatame ainult suurtes 15-19 Ø ümarpottides (a.1 taim). Sordirühm ‘XXL‘: kõrgema kasvuga (umbes 60-70 cm), tugevate kontrastsete värvidega ja täidisõitega s.r.  ’Durango’ – kollane. ’Tabasco’ – kollase oranzi varjunditega õied, tumerohelised lehed. ’Taxco’ – väga ilus tume veinipunane. ’Veracruz’ – väga suure õiega roosa-valge kirju.

Sordirühm ’DALAYA’: keskmise kasvuga (umbes 40cm.), ilusate tihedate täidisõitega s.r. Ideaalne konteiner-haljastuses ja peenardes. Jahukaste kindel. Värvide valik on suur. ’Yogi’– kahevärviline õis, hele-ja tumeroosakirju. ’Shiva’ – oranzi kirju õis. 

Sordirühm ’DALINA MAXI’ – väga suure õiega ja tugevama kasvuga (50-60 cm.) sordirühm. ’Cancun’ – tumelillad kroonlehed, millel on valged tipud. ’Mendoza’ – tumeroosa õis.

Nu nii sai ikka korralikult juttu ja tuua ka mõned sordirühmad välja. Soovitan soojalt kasvatada, ma alati imetlen suvelõpus ema aias neid iludusi!