| Blogi postitused
Pildil Laose datlipalm

Datlipalm, kui üks suurepäraseid õhupuhastajaid. Uurime lähemalt!

Datlipalme on 17 liiki. Kõik nad on suurepärased õhupuhastajad, kuid neist kõige võidukam on Laose datlipalm, mis teeb paljudele teistele silmad ette ka oma õhku niisutavate omaduste poolest. Kes soovib datlipalmi ise poes leiduvate datlite seemntest kasvama panna, siis teadku, et toidupoest leiab tavalise datlipalmi (Phoenix dactylifera) vilju.

Ekslik on arvamus, et palmid kasvavad hästi vaid lõunapoolse akna juures. Isegi kõige valguselembesemad palmilised (nagu ka datlipalm), on mõistlik paigutada lõunapoolsest aknast natuke kaugemale, sest akna vahetus läheduses võivad nad sagedasest piserdamisest ja kastmisest saada lehtedele põletusi. Datli kasvatuse juures tasuks veel teada, et palmid ei talu tõmbetuult ning et palmide lehti tuleb sageli pesta (mitte segi ajada piserdamisega) sõltumata aastaajast ja toa koristamise graafikust. Taimi on hea pesta näiteks duši all, nii et katta muld postis kilega. Sagedane pesemine pole mitte ainult puhtuse ja ilu pant, vaid ka kahjurite ja lehetippude kuivamise vastane profülaktika.

Suvel on palmid õnnelikud rikkaliku kastmise ja piserdamise üle. Palmid armastavad kõrget õhuniiskust. Talvel vähendatakse kastmisvee kogust ja kastmiste vahet suurendatakse. Üldiselt kehtib ikka reegel, et kasta on mõistlik pigem harvem ja korralikult, kui vähesel määral ja tihti. Alusele jäetakse vesi vaid siis, kui õhk on väga kuiv ja õhutemperatuur üle +22°С.

Palmid ei talu tõmbetuult. Eluruume tuulutades, tuleks nad liigutada lahtisest aknast kaugemale, talvine külm tuul võib neid tugevasti kahjustada.

Palmide lehti tuleb sageli puhastada – piserdamine ei anna soovitud tulemust, kuna tolm jääb siiski lehtedele alles. Sagedane pesemine pole mitte ainult puhtuse ja ilu pant, vaid ka kahjurite ja lehetippude kuivamise vastane profülaktika.

Kuivanud või kahjustatud lehed on soovitav lõigata ära pigem järk-järgult, üleni aga siis, kui lehevars kuivab. On täheldatud, et mida varem eemaldada kahjustatud leht, seda kiiremini kasvab uus asemele.

Väetatakse märtsi keskpaigast oktoobrini, arvestades mulla kogust. Parim on kasutada spetsiaalseid kastmisväetiseid. Kindlasti tuleb silmas pidada, et nii nagu ka teisi taimi, ei väetata ka palme siis, kui nad on kuivad!

Kindlasti on iga liik erinev ja nende kasvutingimusi ei saa ühiselt kokku võtta. Enne iga taime hankimist on mõistlik teha põhjalik kodutöö ja selle põhjal otsustada, kas just tema on see õige.

Laose datliplam- Teravad sitked lehed. Sulglehine. Kuna harilik datlipalm on kahekojaline (ühel taimel on ainult kas emas- või isasõied), ei hakka toas kasvav taim kunagi vilju kasvatama. Vajab väga valgusküllast kohta ja avarust. Talvel tahavad datlipalmid jahedust (10–15°). Nad on toataimena vastupidavad ega vaja erilist hooldust. Meie oludes datlipalmid väljas talve üle ei ela.

Nii, et kes soovib tuppa värskemat õhku, siis laose datliplam on selleks eriti sobilik!