
Meenutab vist sutsu ja kuldset tooni, imekaunis päikseline kollane, vaatame mida ta endast meile kõneleb!
Harilik käokuld (Helichrysum arenarium) on korvõieliste sugukonda kuuluv taimeliik. Seda kasutatakse nii ravim- kui ka ilutaimena. Harilik käokuld kasvab looduslikult Euroopas ja Kesk-Aasias.
Taime vars on püstine, kasvab 30–40 cm pikkuseks, monopodiaalne (kasvab varre peaharu, mis annab külgharusid, kuid need ei kasva enamasti kõrgemaks kui peaharu), rohkelt lehistunud. Käokuld moodustab kasvukohas tiheda taimkatte.
Juur on lühike, puitunud, läbimõõduga 5–7 mm (kuni 15 mm).
Lehed on terveservalised, mõlemal poolel kaetud valge villaga, vanemas eas enam-vähem paljad. Alumised lehed on pigem elliptilised, paiknevad kodarikuna ja kinnituvad rootsudele, varrelehed lineaalsüstjad ja rootsudeta.
Õied on kuldkollased ja asetsevad kännasjalt pööristes, mille läbimõõt on 6–7 mm. Kattelehed on munajad või piklikud, nahkjad, asetsevad väga hajusalt, värvuselt kollakad või pruunid. Õitseaeg kestab juulist septembrini.
Taim on levinud Euroopas ja Kesk-Aasias. Eestis leidub harilikku käokulda peamiselt Lõuna-Eestis, harva võib teda leida ka Põhja-Eestis. Kasvab kuivades rohke päikesevalgusega kohtades, liivastel küngastel, sageli nõlvadel ja põlluservadel.
Austraaliast pärinevat kattelehist käokulda (H. bracteatum), rahvapäraselt õlelille kasvatatakse ilutaimena laialdaselt Eesti aedades üheaastase taimena. Õlelille/käokulla kõrgus on umbes 90cm. Parim viis tema paljundamiseks on seemnete abil. Külva päikeselisele kasvukohale kobestatud viljakasse ja niiskesse mulda 5 mm sügavusele aprillis-mais. Vältida tuleks külvide läbikuivamist ja samuti liigniiskust. Idanemine kestab temperatuuril 18ºC umbes 10-14 päeva. Pärast külvide tärkamist harvenda seemikud 30cm vahedega. Sobib hästi kuivatamiseks, mil korjatavad õisikuvarred tuleb korjata enne õite täielikku avanemist!
Järgmisel aastal looduses jalutades ehk oskan isegi rohkem tähelepanu pöörata põllu-ja metsataimedele!