| Blogi postitused

Ilmselt oleme enamik oma elus seda taime kuskil kohanud, aga ma ei teadnud, et tema nimetus on luga. Uurime, mida me tema kohta veel teada saame.

Teiste nimedega: kõrges, lambaluded, luht, sookaislad ja konnaosjad.

Load on suur taimeperekond. Meie looduses kasvab 17 liiki lugasid. Enamik neist on üksteisest raskesti eristatavad. Kergemini äratuntavad on näiteks keraluga ja harilik luga. Mõlemad on mätastena kasvavad suured ja üpris tavalised liigid. Erinevuseks on vaid see, et keraloa õisik meenutab ilusat tihedat kera, hariliku loa õisik on aga ebakorrapärasem ja hõredam. Lugadel on iseloomulikud ruljad lehed. Mõnikord on aga lehtedest alles jäänud vaid varre alusel olevad lehetuped. Sel juhul on varred ruljad ja seest täidetud valge koheva säsiga. Nii on lugu ka hariliku loaga. Harilikul loal on väga iseloomulikud siledad tumerohelised, veidi läikivad varred.

Harilik luga kasvab märgadel niitudel ja karjamaadel. Vahel võib ta muutuda päris tüütuks umbrohuks. Umbrohi on luga seepärast, et tema väärtus loomasöödana on väga madal. Ehkki harilik luga on märgade kasvukohtade taim, on tal üks huvitav võime. Nimelt on ta kui looduslik kuivendaja – hariliku loa kasvukohad muutuvad järjest kuivemaks. Sellega teeb luga paljudele taimedele head. Eeskätt saavad mõnevõrra kuivemates tingimustes paremini sirguda noored puude tõusmed. Inimesele tähendab see, et niit võib kinni kasvada, võsastuda.

Hariliku loa õisik kasvaks nagu välja varre keskkohast. Tegelikult on ta siiski varre tipul. Lihtsalt on tal õisiku alusel veel pikk kandeleht, mis on väliselt sarnane varrega ja suundub ülepoole nagu vars. Õied on harilikul loal väikesed, roostepruunid ja asuvad pikkadel raagudel. Neist arenevad aga väikesed kuprad. Augustis valmivad seemned on hariliku loa peamiseks paljunemisvahendiks.

Kui harilik luga ja keraluga kasvavad niisketes kasvukohtades, siis lugade perekonna esindajaid kohtab tegelikult pea kõikjal. Sagedamini võime neid näha veel muru sees küllaltki tavalistel kohtadel. Laiem majanduslik tähtsus on aga just harilikul ja keraloal. Nende varred on pikad ja painduvad ning nii on neid kasutatud mitmesuguste vaipade punumiseks. Kuid loa vartest võib valmistada ka huvitavaid iluasju.

Nüüd kui loodusesse sattume, siis teame millega tegemist.