| Blogi postitused

No nii pistaatsia puu juures, vaatame mida me tema kohta teada saame.

Pistaatsia on puittaimede perekond anakardiliste sugukonnas.

Perekonda kuulub 10 liiki, mille levila ulatub Kanaari saartelt Põhja-Aafrikasse ja Lõuna-Euroopast Kesk- ja Lääne-Aasiani. Pistaatsiaid kasvab ka Põhja-Ameerikas: Mehhikos ja Texase osariigis.

Pistaatsia perekonna esindajad on põõsad või 5–15 meetri kõrgused puud. Vahelduva leheseisuga lehed on sõltuvalt liigist kas heitlehised või igihaljad. Arvatakse, et pistaatsia perekond võib olla kuni 80 miljonit aastat vana. Tärpentinipistaatsia vaigust valmistatakse küprose tärpentini ja mastiksipistaatsia kummivaigust mastiksit. Hariliku pistaatsia viljad – pistaatsiapähklid – on tuntud toiduaine.

Harilik pistaatsia on looduslikult levinud Kesk-Aasias ja Afganistanis.

Arvatakse, et kõige varem hakati harilikku pistaatsiat kultuuristama Süürias, kust levis Itaaliasse ja Vahemere maadesse. Iraanis on pistaatsiat kasvatatud kultuurtaimena umbes 1500 aastat. Põhilise pistaatsiapähkli toodangu annavad Iraan, USA ja Türgi.

Viljakandvusega ei ole pistaatsia just helde, andes saaki üle aasta. Hariliku pistaatsia vili pistaatsiapähkel on luuvili, mis mõneti meenutab mandlit, kuid on viimasest väiksem ja värvuselt roheline.

Pistaatsia (Pistacia), kahekojaliste heitlehiste või igihaljaste lehtpuude ja -põõsaste perekond anakardiliste sugukonnast; 10 liiki Vahemere maades, Ees-, Kesk- ja Ida-Aasias ning Põhja-Ameerikas. Vili on kuiv luuvili. Ees- ja Kesk-Aasiast pärinevat harilikku pistaatsiat (P. vera) kasvatatakse viljapuuna, selle rasvarohkeid maitsvaid seemneid (nn pistaatsiapähkleid ehk pistaatsiamandleid) süüakse toorelt, soolatult ja praetult, neid lisatakse jäätisele ja kondiitritoodetele. Pistaatsia on tähtsaimaid pähkelvilju, teda kasvatatakse peamiselt Iraanis, ka USA-s, Türgis, Süürias ja Kreekas. Pistaatsialt saadakse ka vaiku, õli, park- ja värvaineid ning tarbepuitu.

Eestis pistaatsiad külmuvad. Pistaatsiapähklite maailmatoodang on aastati erinev (0,3–0,45 miljonit t).

Floristikas kasutatakse tema oksi.

Taas natuke huvitavaid teadmisi pistaatsiast.