| Blogi postitused
Kanarbik

Kaunil taimel ikka mitu nime: kaneprohi, kanarohi, kanaharjak, eerikad, nõmmelill.

Kanarbik paistab algul väga leplik taim olevat: kasvab ta ju nadides tingimustes, kus vaid vähesed taimed peale tema hakkama saavad. Tegelikult on see pilt siiski petlik. Kanarbik lihtsalt on selline, et ta vajabki rohket kõrvetavat päikest. Ta on sellega harjunud ja suudab sellistes kohtades teisi taimi välja tõrjuda. Samas võib varjulisemas kohas kanarbik teistele taimedele alla jääda ja hukkuda. Kanarbiku kohastumisest liigkuivusele annavad märku tema soomusetaoliselt pisikesteks muutunud lehekesed, milles aurub kuuma ilmaga väga vähe vett välja. Teiseks vajab kanarbik kindlasti happelist pinnast. Niiskuse liig või vähesus ei ole aga kanarbikule kõige tähtsamad. Nii näiteks kasvab ta ülikuivadel nõmmedel, kuid ka päris rabades.

Peale tuntuse meetaimena on kanarbik laialt kasutatav mitmesugustes kimbukestes. Iluaeda tuues peab aga enne mõtlema, et kas see koht on ikka täpselt samasugune kui taime looduslik elupaik. Kui ta seda ei ole, siis läheb meie ilupõõsas ilmselt välja. Seda seepärast, et kanarbikujuured peavad kasvamiseks leidma endale appi seeneniidistiku. Seda aga igal pool ei ole. Kindlasti läheb kanarbiku jaoks sobivatel seentel vaja happelist pinnast.

Kanarbikud ja eerikad on ühed armastatumad sügistaimed, mis võivad pidada vastu soojemal talvel isegi kevadeni. Kanarbikud ja eerikad ei ole üldse nõudlikud taimed, aga neile sobib kindlasti õhuline happelisem muld. Põhimõtteliselt võib kanarbikute kasvatamiseks kasutada rododendronite või happelist mulda. Näiteks Matogardi punane toataime muld on justkui loodud kanarbikute istutamiseks. Kanarbikud ja eerikad kasvavad meeleldi ka toitainevaeses mullas. Kasvukoha valikul tuleb pidada silmas, et päikselisemas kohas on õite värv intensiivsem. Kuivemal sügisel tasub taimi kindlasti kasta.

Istutamise nipp: Kanarbikud ja eerikad sobivad imehästi padipõõsaga.

Kanarbikku on kasutatud ravimtaimena. Korjatakse peamiselt kanarbikuõisi koos ürdiga (õitsevat latva). Rahvaravimina kasutati kanarbikku liigse rasvumise vastu, närvide rahustamiseks, uriinierituse soodustamiseks ja neeru- ning sapikividest vabanemiseks.