| Blogi postitused
Pildil Luht-kastevars

Taas natuke kõrrelistest!

Luht-kastevars (Deschampsia cespitosa) on kõrreliste sugukonda kastevarre perekonda kuuluv taimeliik. Eestis kasvab kaks liiki: luht-kastevars ja võnk-kastevars.

Luht-kastevars on veidi kaarduvate kitsaste pikkade tumeroheliste, sügisel pruunikaskollaste pooligihaljaste lehtede ja pikkade õievarte otsas olevate kohevate kollakasroheliste, hiljem õlgkollaste pilvelaadsete kevadeni püsivate õisikutega tiheda ümara kompaktse puhmiku moodustav ilukõrreline aeda ja potti.

Luht-kastevars (D. cespitosa) on üks populaarsemaist dekoratiivkõrrelistest Kesk-Euroopas. 40…100 cm kõrguse tiheda puhmiku lehed on tumerohelised, sihvakad, kaardus, üsna karedad ja talvehaljad. Hõbehallid kohevad õisikud ümbritsevad pilvena lehti juunis-augustis. Jäigad õievarred püsivad kuni talveni, mil algselt hõbedased õisikud värvuvad õlgkollaseks, püüdes pilku ka talvel. Et piirata levikut võib need ka kohe õitsemise järel maha lõigata, eriti kui levialal leidub taimkatteta maapinda. Kodumaine külmakindel kõrreline sobib kasvama nii päikselisele kui varjulisele kohale niiskemale savikale pinnasele. On palju sorte, millest enamik Eestis veel katsetamata: ’Goldschleier’ – valgete õisikutega; ’Goldtau’ – hõbedaste punakaspruunide õisikutega, kõrgus 70 cm.

Võnk-kastevars (D. flexuosa) kasvab kuivadel metsastel kaljudel ja kuivades metsades sobides dekoratiivtaimeks eriti nõmmeaeda, kus saab pakkuda sama askeetlikke kasvutingimusi kui looduses. Taime hõre, kompaktse mätta moodustav lehestik on igihaljas. Õitseb juunis-juulis. Pöörise harud võnklevad, millest tuleneb ka nimi – võnk-kastevars. Kodumaine liik. Sortidest on tuntuim: ’Tatra Gold’ – kollakasrohelised, ajapikku heledamaks muutuvad lehed, kõrgus 50 cm.

Põhja-kastevars (D. bottnica) on eriline taim, kuna kasvab looduslikult vaid Põhjalahe rannikul kivistel või sõmerjatel mererandadel Ahvenamaalt kuni Põhjalahe kaugemate soppideni. Sarnaneb luht-kastevarrega (D. cespitosa), aga lehed on sinakasrohelised ja õisikud ohetega. Taime kasvukõrgus jääb 50..100cm vahele. Õitseb juulis. Sobib lilleaeda, vee- või kaldataimeks, ka nõmmeaeda. Kasvuks võib olla tavaline aiamuld – niiske, lahja – keskmiselt viljakas, savi- või liiv- ja moreenmuld.

Taas erinevaid sorte kõrrelisi, huvitav on ka nende taimeliikide maailm!