| Blogi postitused

Kui mõelda, et lüüra on Vana-Kreeka keelpill, siis ilmselgelt pole sel mingit seost selle taimega. Vaatame lähemalt.

Selle lüürat meenutavate kaunite lehtedega taime võidukäik on kestnud juba pikalt. Lääne-Aafrikast pärinev liik on oma paksude nahkjate lehtedega ülimalt dekoratiivne.
Lüüra-viigipuud on võrdlemisi lihtne kasvatada. Talle sobib nii täispäikeseline koht kui ka hajus valgus. Kevadest suve lõpuni kaitse taime otsese tugeva päikese eest, suvekuumaga piserda lehti. Hoia puud tuuletõmbuse eest. Aeg-ajalt võta lehtedelt tolmu, kuna taim on tolmu suhtes tundlik. Muidugi hoiab see ka puu välimuse kaunimana.
Ümber tuleks taim istutada iga 2–3 aasta järel. Lüüra-viigipuud on lihtne paljundada: piisab, kui pista poolpuitunud oks vette ja oodata, kuni sellele kasvavad juured külge.
Kui tahad taime harunema panna – mis on hea mõte, sest muidu ta kasvabki ühe pika varrena –, lõika varakevadel võrse ots maha.

Kuulub mooruseliste (Moraceae) sugukonda ja pärineb Lääne-Aafrikast.

Tegemist on lehtdekoratiivse puuga, mille lehed on paksud ja nahkjad (kuni 50 cm pikkused ja 20-30 cm laiused) ning raod on kollakasrohelised. Lehed meenutavad tagurpidi viiulit. Kasvab kõrgeks (kiirekasvuline), kuid ei harune. 

Liigid

Viigipuude perekonda kuulub 750 liiki.

Temperatuur ja niiskus

Temperatuur peaks olema pigem soe (18-24 kraadi), lühiajaliselt talub kuni 0 kraadi (pigem vältida). Talvel hoida jahedamas (16 kraadi). Vajab kõrget õhuniiskust (eriti noored taimed). Vältida tuuletõmbust.

Valgus

Sobib nii täispäikeseline koht kui ka hajusvalgus. Kevadest alates kaitsta otsese päikesevalguse eest.

Kastmine

Sügisest kevadeni kasta korrapäraselt nii, et mullapall kuivab kergelt läbi. Muul ajal kasta harvemini. Võimalusel kasutada leiget vett. Vältida nii ülekastmist kui ka mullapalli läbikuivamist. Tuleks pihustada.

Väetamine

Väetada kevadest sügiseni kord kuus vähese lämmastikusisaldusega väetisega. Muul ajal ei pea väetama.

Õitsemine

Tegemist on lehtdekoratiivse toataimega.

Nii, et taas põnev roheline toataim-kellel on see kodus olemas või on katsetanud, siis palun jagage meiega oma kogemusi ja pilte!