
Väga kaunis õis, midagi huvitavat ja nii päikseline!
Kirkavärviliste õitega neiusilmade hulgas leidub nii suve-
kui püsililli.
Kuigi meie suved on jahedad ja lühikesed, lepivad sellega paljud soojematelt aladelt pärit taimed, mida aiapidajad usinalt ilu pärast kasvatavad. Sellised on ka päikest armastavad neiusilmad. Nad sobivad kõigile, kes tahavad oma aeda suvelilledega veidi kirevamaks muuta. Sama hästi saab nendega täita augu püsilillepeenras.
Nende soojad toonid ja lakkamatu kollane õitemeri tekitab ka pilvisel suvepäeval päikeselise tunde.
Perekonnas neiusilm (Coreopsis) on 35 liiki ühe- või mitmeaastasi rohttaimi, poolpõõsaid ja põõsaid. Selle korvõieliste (Asteraceae) sugukonda kuuluva taimeperekonna esindajad on pärit peamiselt Põhja-Ameerikast, harvem näeb neid Kesk- ja Lõuna-Ameerikas.
Ladinakeelne perekonna nimetus Coreopsis tuleneb kahest kreekakeelsest sõnast: koris tähendab lutikat ja opsis on ‘sarnane’. Nimetus viitab viljade välimusele, nimelt meenutavad neiusilmade seemnised lutikaid. Inglise keeles on perekonna nimetus Tickseed või Calliopsis, saksa keeles Mädchenauge või Schöngesicht. Eesti keeles on taime hakatud neiusilmaks kutsuma ilusate säravate õite järgi.
Euroopas kasvatatakse vähemalt 10 liiki neiusilmi ning lisaks nende sorte ja hübriide. Meie aedades näeb üheaastastest liikidest kõige rohkem värv-neiusilma (Coreopsis tinctoria) ja tema sorte. Püsikutena on meil tuntumad lühiealine suureõieline neiusilm (Coreopsis grandiflora) ja külmakindel männas-neiusilm (C. verticillata) ning nende sordid.
Õitseb kaua ja rikkalikult
Põhja-Ameerika lõunaosast pärit üheaastane värv-neiusilm (Coreopsis tinctoria) on laialt levinud ja soojematel aladel isegi naturaliseerunud dekoratiivtaim. Suvelillena on ta vähenõudlik, kuid õitseb kaua ja rikkalikult. Looduses kasvab rohumaadel või kraaviservadel, tihti koos kosmoste ja mungalilledega. Liigi nimetus tinctoria tuleneb ladinakeelsest sõnast tingo, mis tähendab ‘värvima’ või ‘värvainet sisaldama’. Inglise keeles kutsutakse seda ilusat lille Eye-flower.
Lihtsalt kasvatatav värv-neiusilm oli meil moes ka Nõukogude ajal, kuid vahepeal tõrjuti ta uute moelemmikute poolt välja. Liik unustati nii hästi ära, et isegi viimati ilmunud eestikeelsed suvelilleraamatud ei käsitle seda. Õnneks pakub kaubandus heas valikus uusi värv-neiusilma sorte, sest taas on hakatud hindama lilli, mis õitsevad pikalt ega vaja erilist hoolt.
Looduses sirguvad värv-neiusilmad kuni 1,5 m kõrguseks, taimede peened varred on püstised ja rohkelt harunenud. Sortide kõrgus jääb vahemikku 30 kuni 100 cm. Sulgjad lehed kinnituvad varrele vastakult. Pikaraolised korvõisikud moodustavad ažuurse liitõisiku. Rikkalikult harunev taim mõjub hästi õrna ja õhulisena.
Värv-neiusilm õitseb lakkamatult kesksuvest külmadeni, kõige õierohkemad kuud on juuli ja august. Putkõied moodustavad korvõisiku südamiku ja seda ümbritsevad ringina steriilsed keelõied. Tavaliselt on ühekordse õisiku läbimõõt 3–5 cm. Keel-õied on enamasti kollased, oranžid või purpurpunased. Kuid keelõied võivad ka kahevärvilised olla, moodustades siis õisiku keskele südamiku ümber punaka või pruunika laigu. Säravkollased õied, mille keskel on tumedamad laigud, jätavad südasuvel tunde, et sind vaatavad lillepeenrast sajad silmapaarid. Ehk seepärast kutsutakse neiusilmasid vahel ka tiigrisilmadeks.
Looduslik liik on kõrge ja habras, aretatud värv-neiusilma sordid erinevad üksteisest nii taimede kuju ja kõrguse kui ka õisikute kuju ja värvi poolest. Eriti hinnatud on madalakasvulised kompaktsed 20–30 cm kõrgused sordid. Toon mõned sordivihjed.
‘Seashells’ on 60 cm kõrgune ja kuldkollaste lihtkorvikutega sort.
‘Tigermoths’ on madalakasvuline ja oranžikate õisikutega.
‘Mahagony Midget’ on väga ilus kompaktne ja madalakasvuline (ainult 25 cm) sort, sametiselt mõjuvad õisikud on mahagoni värvi.
Madalakasvuline sort ‘Tiger Stripes’ on huvitavalt kitsaste kollaste keelõitega ja keskel suure mahagoni värvi laiguga.
‘Mardi Gras’ kasvab 60 cm kõrguseks, õisikud on suured (läbimõõt 6 cm), keel-õied torujad ja erekollased ning keskelt punase laiguga.
‘Amulet’ on erepunaste õisikutega madalakasvuline kompaktne sort.
Sordil ‘Sunray’ on kollased täidisõisikud, kõrgus 60–80 cm.
‘Citrin’ on kollaste õisikutega madalakasvuline sort.
Vähem levinud neiusilmad
Efektse suvelillena tasub kasvatada ka teist üheaastast liiki, Drummondi neiusilma (Coreopsis basalis). Inglise keeles on selle lille nimi Lady’s breast-pin. Meie kauplustes olen märganud ka tema seemneid.
See liik on madalama kasvuga, tema kõrgus jääb 40–50 cm vahele. Oma kodumaal Põhja-Ameerika lõunaosas õitseb Drummondi neiusilm aprillist juunini, meil pakub ta suvelillena õiteilu juulist septembrini. Korv-
õisikute keelõied on oranžkollased, keskelt tumepunaselaigulised. Mõlemad üheaastased neiusilmaliigid annavad ohtralt isekülvi ja neid on lihtne paljundada.
Aiandushuvilised võiksid proovida kasvatada ka üheaastast Stillmani neiusilma (C. stillmanii), see on kuni 30 cm kõrgune endeemne liik California kivistelt nõlvadelt.
Samast kandist on pärit ka paljude väikeste kollaste õisikutega madalakasvuline Douglase neiusilm (C. douglasii).
California rannikul ja luidetel kasvav meri-neiusilm (C. maritima) on oma kodumaal mitmeaastane taim. Meil saab tedagi kasvatada ainult suvelillena, kõrgus on u 40 cm. Inglise keeles kutsutakse seda lille meredaaliaks – Sea Dahlia.
Juttu jätkub kauemaks!