| Blogi postitused

Taas midagi huvitavat, õied natuke meenutavad liiliat, aga uurime lähemalt!

Lõuna-Aafrikast pärinev suureõieline neriine pole just väga levinud, kuid kasvatamist vääriv kaunis taim.

Suureõieline neriine (Nerine bowdenii) on mitmeaastane sibullill kes kuulub koos umbes 30 liigiga perekonda neriine (Nerine), mis omakorda kuulub amarülliliste sugukonda. Cape flower, guernsry lily või japanese spider lily on suureõielise neriine levinumad nimetused.

Neriine lehed sarnanevad oma sugulase, ratsuritähe omadega, kuid on viimastest pisut kitsamad (1-2cm) ja lühemad (20-25cm). Alles augusti lõpus, septembri alguses, kui lehed hakkavad kergelt kolletuma, ajab suureõieline neriine välja oma nõtke, kuni 50 cm pikkuse õievarre. Selle tipus on särav-roosad, kuni 12 kaupa õisikus olevad kaunid, servadest veidi kroogitud kellukjad õied. Kuigi neriine õied ei lõhna märkimisväärselt, püsivad nad taimel kaua. Ka vaasi lõigates seisavad õied hästi, pea kolm nädalat. Seetõttu on nad ka hinnatud lõikelilled, mida kasutatakse mitmesuguste lilleseadete valmistamisel.

Vaatamata oma ilule on neriine külmaõrn ja õues talvitumine ei tule kõne alla. Küll aga saab taime edukalt kasvatada potis toataimena ja õues, kui vaid taimed ilmade jahenedes tuppa tuua. Õues kasvatamisel tuleb taimele leida hästi soe ja päikseline ning tuulte eest kaitstud kasvukoht. Tubasteski tingimustes sobib taimele lõunapoolne ja päikseline aknalaud.

Kasta taime regulaarselt, kuid vältida liiga märga mulda, mis soodustab mädanike teket. Kastmiskordade vahel lasta mullapinnal veidi kuivada. Väetada 1-2 korda kevad-suvel, mil lehed on aktiivses kasvufaasis.

Pärast õitsemist jääb neriine sibul puhkama. See kestab 3-4 kuud. Puhkeperioodil hoida sibulat jahedas, umbes +10º C ja valges ruumis. Sel ajal mitte kasta ega väetada.

Kevadel istutada neriine sibulad huumus- ja toitaineterikkasse, vett hästi läbilaskvasse liivasegusesse mulda. Istutuspott valida keskmise suurusega (läbimõõt umbes 12 cm). Jälgida vaid, et sibul ei satuks istutamisel liiga sügavale mulda. Kuna neriinede tihe seis soodustab õitsemist, siis igal aastal pole vaja taime ümber istutada, piisab, kui seda teha 2-3 aasta tagant.

Usun, et tasub kindlasti katsetada kasvatamist kel tekkis huvi, imekenad õied!