| Blogi postitused

Meenutab natuke ikka pudelit 😉 Uurime mida ta meile enda kohta kõneleb.

Noliina kasvab looduslikult peamiselt Põhja-Ameerika edelaosas (USAs ja Mehhikos) ning kuulub draakonipuuliste (Dracanaceae) sugukonda.

Nad on igihaljad taimed, kuivuslembesed (kserofiilsed) ja alt jämenenud tüvega. Sibulat neil pole, kuigi noorel taimel võib varrepaksend sibula moodi välja paista. Varre alusel olev jämenenud osa võib olla kerajas või kooniline. Visuaalselt moodustab pudelikuju. Tüve tipus on tihe lehestik, mis võib kasvada suhteliselt pikaks.

Meie kodudes kasvatatakse eelkõige käändnoliinat. Hooldustingimuste suhtes on ta leplik, kuid kasvab aeglaselt.

Liigid

Perekonda kuulub ligikaudu 30 liiki puid ja põõsaid.

  • pikalehine noliina (N. longifolia)
  • käändnoliina ehk käändbokarna (N. recurvata)
  • sirge noliina (Beaucarnea stricta)
  • sale bokarna (Beaucarnea gracilis)

Temperatuur ja niiskus

Suvel eelistab soojemat temperatuuri, talvel (novembrist märtsini) jahedamat, isegi 10 kraadi. Alla 7-kraadises keskkonnas mitte hoida. Talub ka kuiva õhku.

Valgus

Kasvamiseks asetada valgesse kohta (noorema taime võib panna isegi aknalauale). Talvel varjulisemasse kohta, kuid soojas ruumis võib anda lisavalgust 10-12 tundi ööpäevas. Suveks võib tõsta õue, kuid kui on pikem vihmaperiood, oleks hea tõsta räästa alla.

Kastmine

Mõõdukas kastmine sooja veega (nt üle nädala või isegi kord kuus). Elab isegi kuuajalise mitte kastmise üle. Siiski on parem hoida mulda pidevalt niiskena ning eemaldada kastmisel tekkiv liigne vesi. Võib piserdada.

Õitsemine

Taim õitseb vanemas eas, kuid kodustes tingimustes on seda raske saavutada.

Väetamine

Suvel tuleks väetada harvemini kui teisi taimi, talvel pigem üldse mitte. Kasutada tavalisest poole lahjemat vedelväetist.

Ümberistutamine

Istutada 2-3 aasta tagant. Muld peab olema õhurikas, jämedastruktuurne ja vett läbilaskev. Sobivad näiteks kaktuse- ja sukulendimullad. Mitte kasutada turbalist mulda. Samuti võib kasutada veerandi ulatuses jämeda liivaga segatud aiamulda. Pott peaks olema pigem väike, ainult natukene suurem kui tüve alumine osa. Paksenenud osa ise peab jääma mullapinnale.

Paljundamine

Aiandites paljundatakse seemnetega.

Kassiomanikud peaksid mitu korda enne noliina võtmist järele mõtlema, kuna neile meeldib noliina tüvel oma küüni teritada ja taim ei pruugi ellu jääda selle tulemusena.

Igihaljas kuivalembene taim, mis kasvab aeglaselt, kuid on leplik hooldustingimuste suhtes. Talub kuiva õhku. Suveks võib õue tõsta. Taim õitseb vanemas eas, kuid kodustes tingimustes on seda raske saavutada.

Kellel tekkis huvi, siis julget pealehakkamist. Kui kellelgi kodus kasvab jagage meiega oma taimest pilte ja mõtteid.