| Blogi postitused

Oh milline ilu, kauneid õisi igasse päeva kasvõi pilti imetledes!

Teise nimega: metsnelk, pirdirohi, näälike, silmalilled, pääsukesesilmad ja verelilled.

Nurmnelk on meie looduslikest nelkides kõige tavalisem. Kuigi ta on kõige väiksema õiega, võib igaüks veenduda, et nurmnelk on väga kaunis. Erinevalt meie teistest nelkidest on nurmnelgi kroonlehed terved, vaid tipul veidi hambulised, mitte aga narmastunud, nagu nõmm- või aasnelgil. Ka on viimaste õied harilikult mõnevõrra suuremad. See-eest pole aga teistel nelkidel nii ilusat ergast lillakaspunast värvust. Aasnelgi õied on kahvatulillad või roosad, nõmmnelgi omad aga päris valged. Teiseks võib nurmnelk koos kasvada suurte rühmadena ja kaunistada nii tervet aasa. Otsustage ise, milline nelk on teistest ilusam, ilmselt leiate, et kõik nad on omamoodi kenad.

Kuna nurmnelk kasvab sageli hõreda muruvaibana teiste taimede vahel kuival nurmel, siis paistavad tema tavaliselt kuni paarisentimeetrise läbimõõduga õied teile vastu nagu väikesed silmakesed. Sellest on antud talle ka nimi “pääsukesesilmad”. Kuid nimedel “silmalilled”, “silmapirdid” ja teistel sarnastel on hoopis teine päritolu. Nimelt on nurmnelki vanarahva poolt ka arstimiseks kasutatud. Tema maapealsed osad pandi vette keema. Kui need olid mõnda aega keenud, siis eraldati veest taimejäänused ja lasti keeduveel jahtuda. Sellist nelgikeeduvett pandigi valutavatele väsinud silmadele. Niisiis on nurmnelk olnud ravimtaimeks. Kuid tema ilusatest õitest on ka putukatele kasu. Tolmeldavad putukad leiavad sealt magusat nektarit. Teiste hulgas külastavad nurmnelgi õisi mesilased. Nii saavad lõpuks inimesed veel temast ka mett.

Peale selle, et nurmnelk on ravimtaim ja meetaim, on ta loomulikult ilutaim. Teda soovitatakse kasvatada kehva mullaga kohtadel suuremate rühmadena või siis väiksemate padjanditena kiviktaimlates. Mingil juhul ei maksaks aga üle pakkuda nurmnelgi väetamisega. Viljakal mullal hakkab ta liiga vohama, mistõttu taimed venivad välja, muutuvad lopsakaks ja kukuvad ümber. Ka ei ole neil siis nii palju õisi kui kehvemal pinnasel. Niisiis, et nad oleksid ilusad, peavad nad saama kehva liivakat või veidi savikat mulda, kuid peale selle armastavad nad väga ka päikest.

Loodan, et olete endale sobilikus toonis värvi leidnud, ning jagate meiegagi oma pilte!