| Blogi postitused
Pildil vesipahhiira

Taas mingi huvitav palmiline, uurime lähemalt mida ta enda kohta kõneleb.

Ehkki pahhiira lemmikkeskkonnaks on täispäike, kannatab taim ka varjulisemat paika. Pahhiirat soovitatakse paigutada suurte akende lähedusse, sest selle lopsakas lehestik toob ruumi palju rohelust.

Kuulub villapuuliste (Bombacaceae) sugukonda pärinedes Lõuna-Mehhikost, Kesk-Ameerikast ja troopilisest Lõuna-Ameerikast.

Tegemist on lehtdekoratiivse puuga, mis kasvab toatingimustes 1-2 m kõrguseks. Kasv on suhteliselt kiire. Tüve alaosa on paisunud. Liitlehed on suured koosnedes 5-9 lehest, mille pikkus on 10-20 cm.

Väga vähenõudlik taim. Vesipahhiir (Pachira aquatica).

Liigid

Pahhiira perekonda kuulub 24 liiki. Toataimedena kasvatatakse enim:

  • Vesipahhiira (P. aquatica)
  • Tore pahhiira (P. insignis)

Temperatuur ja niiskus

Toatemperatuur on sobiv (18-24 kraadi). Temperatuur ei tohiks langeda alla 12-15 kraadi. Õhuniiskus tuleb hoida kõrgena. Suvel võib viia õue, kus taim on kaitstud tuuletõmbuse ja vihma eest.

Valgus

Vesipahhiira eelistab valget kasvukohta (põhja-, ida- või läänekülg), vältima peaks otsest keskpäevast päikesevalgust. Hämaras jääb tüvi peenikeseks ja lehed võivad hakata kiratsema.

Kastmine

Kastma peaks regulaarselt nii, et mullapall on mõõdukalt niiske ja kastmiste vahepeal kergelt läbi kuivanud. Lühiajaliselt talub ka läbikuivamist, kuid võib selle tulemusena lehti langetama hakata. Tema veevajadus ei ole suur. Kasta võib ka alt, vett potialusele valades lastes sellel mulda imbuda. Talvel kasta harvemini. Võib piserdada.

Väetamine

Väetama peaks veebruarist oktoobrini mõõdukalt (nt 2 nädala tagant) vähese lämmastikusisaldusega väetisega. Muul ajal ei vaja väetamist.

Õitsemine

Õied annavad söödavaid kastanimaitselisi vilju (kupar), kuid toatingimustes on nii õitsemist kui ka viljumist keeruline saavutada.

Ümberistutamine

Ümber võib istutada igal aastal veebruaris-märtsis kasutades toalillemulda. Isegi suurekasvuline puu võib kasvada 30 cm läbimõõduga potis, st see ei pea olema suur. Ümberistutamise käigus ja ka augustis võib teha tagasi- ja kujunduslõikust, nii muutub taim tihedamaks hoides ka võra vormis.

Paljundamine

Kevadest suveni ladvapistikutega või seemnetega.

Kas meie seas leidub antud taime kasvatajaid. Olge armsad ja jagage meiega oma taimest pilte ja kogemusi.