| Blogi postitused

Väikeseid trompeteid või kellukaid meenutavate õitega peekerlill on iga peenra ja lillevaasi uhkus.

Mailaseliste sugukonda kuuluv liigirikas perekond peekerlill (Penstemon) on pärit Põhja- ja Kesk-Ameerikast. Tegemist on ühe- või mitmeaastaste rohttaimede või poolpõõsastega. Aias peenral kasvatatakse nii liike kui liikidevahelisi hübriide.

Peekerlille kasvukõrguseks on 60-70 cm, aga on ka madalakasvulisi (15-30cm) ja kõrgekasvulisi (umbes 100cm). Süstjad kitsad lehed asetsevad püstise varre alumises osas. Kaunite õite värvus on liigiti varieeruv ja võib olla valge, roosa, sinine, lilla, punane. Õied asetsevad taimel pöörisena või kobarana. Rikkalikku õitsemist alustab peekerlill juulis ja jätkab seda kuni sügiseste külmadeni.

Peekerlillele on parim soe ja päikeseline kasvukoht, mis oleks tuulte eest kaitstud. Kasvukoha muld võiks olla kerge ja toitaineterikas. Vältida peekerlille istutamist kohta, kus on raske ja tihe muld ning kuhu koguneb liigne sademetevesi. Kõrgekasvulisi taimi tuleks vajadusel toestada. Peekerlill talub mõningast kuiva, kuid kui põuaperiood kestab pikemat aega tuleks taime siiski kasta, kuna juurestik asub võrdlemisi pinna lähedal.

Kord kuus võib taimedele anda täisväetist, enne õitsemist fosforirikast väetist, jälgides väetisepakendil olevaid juhendeid.

Kuna tegemist pole väga pikaajalise taimega, tuleks teda aeg-ajalt, umbes 3-5 aasta tagant uuendada. Paljundada saab nii pistikutega, taime jagamise kui seemnetega.

Seemneist kasvatades külvata viimased veebruaris-märtsis. Aga istikuid võib osta kevadel ka aiaäridest. Avamaale saab istutada taimed siis, kui öökülmaoht on möödas.

Talveks multšida kompostimullaga ja katta kuuseokstega. Vaatamata sellele võib mõnikord ebasoodne talv (liigne niiskus, haudumine jpt põhjused) taimed hävitada.

Olenevalt peekerlille kasvukõrgusest võib neid istutada peenraäärte kaunistamiseks või kaunite rühmadena peenarde keskele, aga ka kiviktaimlasse või kuivmüüridele. Nägusaid õitsvaid taimi võib kasutada nii vaasis üksiklillena kui erinevais lilleseadeis.

Taas üleskutse meile pilte saatma, iga õis vajab imetlemist!