| Blogi postitused

Selline taime nimi, et peab mitu korda õppima hääldama 😉 Kohe huvitav saab olema, mida põnevat selle taime kohta teda saame!

Toataimedena kasvatatakse igasuguseid kummalisi ja eksootilisi taimi. Üheks neist on mitte just väga silmatorkava väljanägemisega, kuid vastupidav ja lihtsasti kasvatatav roio-tradeskantsia.

Roio-tradeskantsia (Tradescantia spathacea) kuulub kommeliiniliste (Commelinaceae) sugukonda. Looduslikult kasvab taim troopilises ja subtroopilises Kesk-Ameerikas, kust ta on justkui umbrohi levinud paljudesse piirkondadesse.

Meil tuntakse teda rahvapärase nimetusega taskulill, inglise keelt kõnelevas piirkondades teatakse taime nimetusega auster-taim (oyster plant), mehed-paadis-taim (men in the boat), paat-taim (boat plant), paat-liilia (boat-lily) jpt.

Vahvatele nimetustele on andnud põhjust taime taskuid (või väikset paati) meenutavad kandelehed. Neis asetsevad tillukesed valged kolmetised õied, õitseb taim aastaringselt. Taime kõrguseks on kuni 30cm. Lehed on pikad, kuni 20cm ja lineaarsed, altpoolt purpurjad, pealt rohelised. Sordist olenevalt võivad lehed olla üleni rohelised või triibulised.

Mulla suhtes on taim võrdlemisi leplik, kuid eelistatum oleks huumus- ja toitaineterikkam, vett hästi läbilaskev muld. Ümberistutada kevadel. Muld võiks olla pidevalt parasniiske, kuid taim elab üle ka lühemad kuivaperioodid. Taime võib ka piserdada.

Eelistab kasvada valges kuni poolvarjulises kasvukohas. Liiga ereda (keskpäevase) päikese käes muutuvad lehed tuhmiks, väga pimedas kasvukohas venivad aga välja. Kasvab aastaringselt tavalisel toatemperatuuril (+18…+23ºC). Kuna tegu on troopilist päritolu taimega, siis ei talu ta madalamaid temperatuure, seega jälgida, et talvel ei langeks temperatuur alla +10ºC.

Taime on lihtne paljundada nii pistokstega kui aastaringselt moodustuvate seemnetega. Pistoksad võtavad juured alla nii vees kui liivaseguses mullas.

Kallid lugejad, kellel kodus kasvab, siis palun jagage meiega omi pilte ja lugusid!