| Blogi postitused

Sinine on ta tõesti ja imekaunis veel!

Sinilatv (Polemonium) on umbes 50 liigiga taimeperekond siniladvaliste (Polemoniaceae) sugukonnast. Eestis kasvab looduslikult niisketel luhtadel ja kraavikallastel üks liik, harilik sinilatv (Polemonium caeruleum).

Sinilatv on tuntud ka kui kreeka palderjan (ik Greek valerian).

Siniladva peaaegu 1,5cm läbimõõduga, meeldivalt lõhnavad õied on koondunud pöörisõisikutesse. Lamedat kellukat meenutavad taevasinised õied on viie kroonlehega. Tolmukad on silmapaistvalt kollased. On nii valge-, roosa- kui siniseõielisi sorte.

Sinilatv õitseb juunist sügiseni. Seest õõnes vars on kandiline ja ülalt harunenud. Lehed on helerohelised, paaritusulgjad süstjate piklike lehekestega. Olenevalt kasvutingimustest on puhmiku kõrguseks 45-60cm, harva kuni 90cm. Sinilatv sobib peenrasse nii soolotaimena kui ka rühmiti. Kõrgekasvulise püsikuna võiks ta peenras istutada pigem tahaplaanile.

Sinilatva on lihtne kasvatada. Mulla suhtes taim nõudlik pole, kasvades hästi mitmesugustel muldadel. Kuid eelistatumad on niiskemad, huumusrikkad ja veidi varjulisemad kasvukohad. Päikesepaistelisel kasvukohal kasvatades peaks tagama mulla piisva niiskuse, muidu kaunid lehed kolletuvad ja kogu taim kaotab ruttu oma dekoratiivsuse. Talvitub hästi.

Sinilatva saab paljundada nii puhma jagamise teel (selleks sobivad vanemaid puhmikuid) kui seemnetega. Siniladva seeme valmib kupardes suve teisel poolel ja annab isekülvi. Seega võib ta soodsates tingimustes peenras päris kenasti levida. Seemnest kasvatades võib seemneid külvata nii kevadel kui sügisel otse kasvukohale.

Lisaks sellele, et sinilatv on kergesti kasvatatav kaunis aiataim, on ta ka mesilastele hea korjetaim ning teda kasutatakse ka rahvameditsiinis.

valgeõieline-sinilatv

Kuigi tänapäeval on siniladvad oma tähtsust ravimtaimena minetamas, kasutati nende lehti ja sügisel kogutavaid juuri-risoome sajandeid mitmesuguste haiguste ravimisel. Siniladvast võib valmistada tinktuure (alkoholitõmmiseid), leotisi ja keediseid. Ta on kasutusel olnud rögalahtistava vahendina hingamisteede haiguste, nagu

kopsupõletiku ja bronhiidikorral. Samuti on ta kasutust leidnud kerge rahustina unetuse, düsenteeria, palavku ja epilepsia (langetõbi) korral.

Ka valge-sinilatv on imekaunis!