| Blogi postitused
Pildil Moulin Rouge

Selle lille õie imetlemisse võib lausa ära eksida, nii suursugune nimi, et vaatame mis tal enda kohta kõneleb!

Tähtputk (Astrantia) kuulub püsikute perekonda sarikaliste (Apiaceae) sugukonnas. Umbes 10 liiki kasvab Kesk-Euroopas, Kaukaasias ja Väike-Aasias. Lehed on sõrmlõhised, õied asetsevad nutitaolistes sarikates, mida ümbritseb lai õiekroonitaoline katis. Tähtputked eelistavad heaks kasvuks kuivemapoolset vett hästi läbilaskva pinnasega päikeselist kasvukohta. Taluvad üsna hästi põuda ja kuivust. Seemnetega paljundamisel vajavad seemned eelnevat stratifitseerimist.

Astrantia major ‘Roma’-õrnad hõberoosad õied kõrguvad atraktiivse, rohelise, lõhistunud lehestikuga puhma kohal. Hea taim peenra tühimike täiteks, ei lase umbrohul läbi kasvada. Üks pikima õitsemisajaga tähtputkesid, kiire kasvuga. Istuta rikkalikult väetatud mulda, kasta piisavalt palju, eriti esimesel kasvuaastal. Suuremaid puhmaid jaga kevadel ja lisa komposti. Ümberistutatud taimed võtavad kosumiseks veidi aega. Tähtputke õisi võib kasutada värskelt vaasililleks või kuivatatult, kuivlilleseadetes. Noppides aeg-ajalt äraõitsenud õied, kasvatab taim üha uusi õisi lisaks ja näeb värske välja.

Suur tähtputk (Astrantia major)

 Suur tähtputk ja tema sorte kasvatatakse ilutaimena ka Eestis üsna laialdaselt. Õitseb juulis-augustis. Vähenõudlik ja pikaealine püsilill, põhiliik on täiesti talvekindel. Sordid on veidi õrnemad, nad ei talu talvel pinnases seisvat liigniiskust. Taimede kõrgus olenevalt sordist on tavaliselt vahemikus 40…70 cm (oleneb kas mõõta lehepuhma kõrgust või kõrgust koos õievartega). Kasvab hästi tavalisel aiamullal, kuid eelistab parasniisket huumusrikast, mõõduka viljakusega mulda. Rikkalikumaks õitsemiseks eelistab päiksepaistelist kasvukohta, kuid kasvab ja õitseb rahuldavalt ka poolvarjus. Paljundada on hõlbus jagamisega, mida võib teha nii kevadel, kui sügisel. Istutamisel on soovitatav taimede vahekaugus 30…40 cm. Külvab ka ise ohtrasti ning võib muutuda peenardes umbrohuks. Seemnest kasvanud noored taimed hakkavad õitsema teisel või kolmandal kasvuaastal. On omapärane ja vaasis hästi säiliv lõikelill, võib ka kuivatada ning kasutada talvistes kuivseadetes.

Kallid rohenäpud kui keegi kasvatab pildil olevat sorti Moulin Rouge, siis palun saatke meile pilte, saame kõik olla selle taime õie lummuses!