| Blogi postitused
Pildil sile tondipea, autor Jüri Kõiv

Looduses kasvab ilmselgelt, kas ka koduaias uurime lähemalt…

Tondipea (Dracocephalum L.) on taimede perekond huulõieliste sugukonnast. Perekonda kuulub umbes 45 liiki, mille levilaks on põhjapoolkera parasvööde. Esindatud on nii üheaastased taimed kui ka püsikud. Haabituselt on tegu 15–90 cm kõrguste rohttaimede ja poolpõõsastega.

Eestis on levinud kaks liiki:

Dracocephalum thymiflorum – karvane tondipea (paiguti)
Dracocephalum ruyschiana – sile tondipea (paiguti)
Kultuurtaimena kasvatatakse moldaavia tondipead.

Sile tondipea (Dracocephalum ruyschiana) on huulõieliste sugukonda tondipea perekonda kuuluv looduskaitsealune rohttaimeliik.

Sile tondipea on harunenud risoomiga 20–60 sentimeetri kõrgune püsik. Puhmikud koosnevad mitmest püstisest lühikarvasest või paljast varrest. Pealt tumerohelised ja alt kahvatumad rootsutud lehed on peaaegu lineaalsed ning terve ja enamasti keerdunud servaga. Lehtede kaenlaist arenevad kitsamate lehtedega lühivõrsed. Kuuekaupa ebamännastesse koondunud õied kasvavad kuni 10 sentimeetri pikkuste õisikutena varte tippudes. Õied on lillakassinised. Viljadeks on mustjaspruunid pähklikesed. Õitseb juunist augustini. Viljad valmivad alates augustist. Sile tondipea on hea meetaim.

Kasvab kuivadel niitudel ja metsades, nõlvadel ning servadel, samuti ka kõrgendikel, seljakutel, loo- ja sürjametsades, valgusrikastel ja poolvarjulistel liivase või paese pinnasega kohtades.

Kasvab kontinentaalses Euraasias. Levila põhjapiiril asuvas Eestis on levinud paiguti, sagedam riigi põhja- ja kaguosas. Naaberaladel on sileda tondipea sagedus vähenenud. Puudub Soomes ja Taanis, kasvab aga Lõuna-Norras ja Laadoga-Ilmeni piirkonnas. Lääne pool lõpeb levik Kesk-Euroopaga.

Sile tondipea kuulutati Eestis 1994. aastal II kaitsekategooriaaluseks liigiks. Teda leidub Elva-Vitipalu maastikukaitsealal, Ohepalu looduskaitsealal ja Jalase küla kaitsealal. Eesti punases raamatus on ta määratletud kolmanda kategooria ehk haruldase liigina. Sile tondipea kuulub Euroopa looduskaitselepingu Berni konventsiooni järgi rangelt kaitstavate taimeliikide nimistusse.

Karvane tondipea (Dracocephalum thymiflorum) on huulõieliste sugukonda kuuluv taimeliik. Taim on kantud Eesti ohustatud liikide punasesse nimestikku.

Usun et need lillakassinised õied köidavad igas aias pilke. Kallid rohenäpud saatke pilte oma koduaedases kasvavates tondipeadest või siis ka looduses kasvavatest!