| Blogi postitused
Pildil Kanada tsuuga Pendula

Tervitusi taas rohenäppudele, võib-olla mõni mõtleb, et miks ma blogiposte teen erinevatest puudest ja põõsastest. Floristika maailm on nii laialdane, et erinevates seadetes kasutatakse ka erinevaid puu ja põõsa oksi ja teisi osi. Ning eelkõige kui kellelgi on huvi neid oma koduaias kasvatada, siis ta saab siit mõningaid nippe!

Tsuuga (Tsuga) on männiliste sugukonda kuuluv igihaljaste puude perekond.

Tsuuga perekonda kuuluvad liigid kasvavad Põhja-Ameerikas ja Ida-Aasias. Perekonnas on 8–10 liiki, millest Ameerikas kasvab 4 ja Aasias 4–6.

Puud kasvavad 10–60 meetri kõrguseks, rekord on 79 meetrit. Võra on koonusjas, mõnel Aasia liigil ebakorrapärane. Koor on hall või pruun, soomuseline ja tavaliselt sügavate pragudega. Oksad moodustavad lameda okkakanga, on tüve lähedal rõhtsad, aga kaugemal kõverduvad allapoole ja alumised oksad ulatuvad tihti maani. Noored oksad on väga painduvad. Pungad kasvavad puule talvel, nad on kerajad või pöördellipsoidsed ja mitte vaigused.

Okkad on lamedad ja tömbi otsaga, veidi nurgelised, 5–35 mm pikad ja 1–3 mm laiad. Okkad kinnituvad oksale ükshaaval ja paiknevad oksal spiraalselt. Okkad on alusel paindunud, nii et okkad kulgevad oksaga paralleelselt ja kõikide okaste lame pind on ühteviisi kas oksaga paralleelne või sellega risti. Okkad on oksa poolt kitsamad. Otsast on okkad kas sälguga, ümarad või teravad. Okka alumisel küljel on kaks õhulõheriba, mille vahel on kõrgem riba. Mertensi tsuugal ei ole okka alakülje õhulõhed märgatavad. Okka pealmisel küljel õhulõhesid ei ole, välja arvatud Mertensi tsuugal. Okkal on üks vaigukanal, mis asub ainsa juhtkimbu all.

Isaskäbid kasvavad üksikutena külgpungadest. Nad on 3–5, harva kuni 10 mm pikad, kerajad või pöördellipsoidsed, kollakasvalget kuni kahvatulillat värvi ja lühikese varre otsas. Tolmuterad ise on ümmargused ja kotjad. Emaskäbid kasvavad aastavanustele võrsetele. Nad on väikesed, ümmargused või silindrilised, 1,5–4 cm pikad, välja arvatud Mertensi tsuuga, mille käbid on pikemad, 3,5–8 cm. Käbid kasvavad ükshaaval kas võrse tipus või harvem selle küljel, rippuvad ja kas varreta või tillukese (kuni 4 mm pika) varre otsas. Käbid valmivad 5–8 kuud ja seemned pudenevad vahetult selle järel või siis järgmise aasta-kahe jooksul. Käbisoomused on õhukesed, nahkjad ja vastupidavad, aga kuju poolest erinevad. Kandelehed on väikesed.

Seemned on väikesed, 2–4 mm pikad ja 8–12 mm pika tiivaga. Seemnes on ka väike vaiguga täidetud mull, mis teeb seemne maitse ebameeldivaks. Seemik tõuseb mullast välja ja on 4–6 idulehega.

Tsuuga puitu kasutatakse muu hulgas paberi tootmiseks. Puid kasvatatakse ka ilupuudena. Puukoort kasutatakse naha parkimiseks.

Tsuga canadensis
Kanada tsuuga on sihvakas kasvav okaspuu. Kanada tsuuga on laipüramiidja kujuga ning selle okste tipud ja latv on õrnalt longus. Kanada tsuugal on tumerohelised lühikesed okkad.

Kanada tsuuga kasvab mitmetüveliseks 4-6 m kõrguseks ja 2-4 meetrit laiuseks puuks. Väga lühikesed, lamedad ja kamja asetusega okkad ei torgi. Laimunaja kujuga käbid on ainult 1-2 cm suurused.

Kanada tsuuga sobib okaspuude rühmadesse või soolotaimeks. Kanada tsuuga on suhteliselt aeglase kasvuga. Kõige paremini sobibki see väikeste õuealade taimeks või metsastesse kaitstud aedadesse suuremate puude varju. Taimele sobivad kasvutsoonid on I-II.

Kanada tsuugale meeldib varjuline ja poolvarjuline kasvukoht. See võiks olla soe ja tuule eest kaitstud. Tuuline koht talle ei meeldi.

Kanada tsuuga kasvab kõige paremini toitainerikkas, mullases ja niiskust mitte läbilaskvas pinnases. Istutamiseks sobib Erimuld Okaspuudele ja Rododele. Istutusauk võiks olla 60 cm sügav ja lai. Taimede kaugus on 200 cm.

Kanada tsuuga talvitumine on kindlam lumekatte all. Vähese lumega talvel võib lund tsuuga ümber ettevaatlikult lisada või kaitsta külma eest pakasekangaga.

Kanada tsuuga on tundlik kõleda kevadise tuule ja päikese suhtes, seega tasub seda veebruaris-märtsis kaitsta varjutuskangaga.

Kevaditi väetatakse tsuugat Okaspuu- ja Rododendroniväetisega. Kuivanud ja külmavõetud oksad lõigatakse ära, muud lõikamist puu ei vaja.