| Blogi postitused

Väga eksootiline taim, esmalt ei teagi kas meie oludes kasvab, aga vaatame mida ta enda kohta üldse kõneleb!

Lõhnav kananga (Cananga odorata) ehk ilang ehk ilang-ilang on kõrge troopiline puu, mis õitseb aastaringselt ning lõhnab tugevalt. See kuulub õistaimede hõimkonda magnooniataoliste ülemseltsi ja anoonaliste sugukonda.

Lõhnav kananga on igihaljas, umes 20–30 m kõrgune puu, mis kasvab kiiresti, umbes viis meetrit aastas. Puu õied on suured, rippuvad, õrnad ja aromaatsed ning värvuselt võivad olla kollased, roosad või kahvatulillad. Õied on kujult kitsad ja toodavad palju eeterlikku õli. Puu lehed on ovaalsed, terava otsaga, laineliste äärtega ja kuni 20 cm pikad.

Lõhnav kananga on pärit Indoneesiast ja sellest toodetakse eeterlikku õli, mida kasutatakse eelkõige parfüümides. Peamised eeterliku õli tootjad on Madagaskar ja Komoori saared

Lõhnav kananga kasvab algupäraselt troopilises kliimas Vaikse ookeani maades. Puu on pärit peamiselt Indoneesiast, Malaisiast, Filipiinidelt, Madagaskarlt ja Komoori saartelt. Lõhnav kananga on väga tugeva lõhnaga, mistõttu on seda taime viidud ka Ameerikasse, Hiinasse, Aafrikasse ja Indiasse.

Kui ylang-ylang on kasvanud õla kõrguseni, nii et õisi on veel võimalik hästi kätte saada, painutatakse oksad allapoole. Kui seda ei tehtaks, kasvaks puu nii kõrgeks, et selle hinnalisi õisi oleks raske korjata. Sel juhul saaks seda puud vaid saematerjaliks kasutada.

Vilumatul silmal on õisi raske märgata, kuna need on üsna sarnased lehtedega. Alles siis, kui õied on täiesti puhkenud, on nad õrnalt kollakad. Ja just siis on ka õige aeg neid korjata.

Temast saadavat eeterlikku õli kasutatakse parüümitootmisel, erinevate lõhnastajate, teraapiates ja muude õlide koostis osades.

Kui tunned, et oled kodus kõige peale kerge ärrituma, vali kodu signatuurlõhnaks ylang-ylang, mis on tuntud oma rahustavate omaduste poolest. Eksootilise õie aroom võitleb hästi ärevuse, depressiooni ja isegi kõrge vererõhuga.

Milline põnev taim, meie teda siinmail ei saa kasvatada kui just botaanikaaias kasvab, aga lõhnades ja eeterlikes õlides on tema aroome küllaga!