
Õite värvuse kirevus on küll lummav, vaatame mida ta enda kohta kõneleb…
Tilkviljak kare – (Eccremocarpus scaber). Oma kodumaal, Tšiilis, on ta mitmeaastane taim, mis kasvatab mulda piisavalt suure mugula. Kuiva perioodi ajal sureb taime maapealne osa, ning sademete tekkimisel taastub, arenedes mugulatel olevatest pungadest. Soojades maades võib mugulad jätta mulda, kattes maapinna külmade eest. Mõõduka kliimaga maades kasvatatakse kui üheaastast.
Kiiresti kasvav liaan kõrgusega kuni 3 meetrit, kasvatatakse Eestis kui kaunite õitega suvikut. Kollased, punased, ja erk-oranþid kitsalt torujad õied on väga kaunid. Nad kasvavad kuni 15 cm pikkuses kobaras. Õitseb juulist hilissügiseni. Rohkearvuliste köitraagudega kinnitub igasugusele toele, kõrgudes ühe hooajaga kuni 5 meetri kõrguseks. Väikesed oda sarnased rohelised viljad, mis tekivad augustis, meenutavad oma kujult väikesi pipraid. Kultuuris alates 1824 aastast.
Kasvukoht: päikesepaistelisel, kobedal ja toitainete rikkal aiamullal.
Hooldus: taimed seotakse ja suunatakse. Kasvu ajal on vajalik mulla korralik niisutamine. Iganädalane pealtväetamine kuni augustini.
Haigused, kahjurid: lehetäi.
Kõige parem on kasvatada taime suures konteineris. Sellisel juhul tuleb teda kindlasti regulaarselt väetada, et kindlustada teda piisavalt toitainetega, mis on vajalikud kiireks kasvuks ja intensiivseks õitsemiseks.
Paljundamine: seemnetega. Kui nad ei jõudnud valmida, tooge viljad tuppa ja nelja-viie nädala pärast on hea idanevusega seemned teil olemas. Need külvatakse kobedasse, toitainete rikkasse mulda mais, või kasvatatakse ette istikutest, külvates seemned turbapotti veebruaris- märtsis. Seemned on väikesed, seepärast raputatakse neile kergelt mulda, kastetakse läbi sõela ja kaetakse klaasiga. Seemned idanevad 12-15 päeva. Mai lõpus istutatakse taimed avamaale vahedega 30cm. Vajadusel võib tilkviljakut paljundada ka juurepistikutega. Taime saab kasvatada ka kui kaheaastast. Sel juhul külvatakse seemned juulis- augustis, või isegi septembris kasti külmas kasvuhoones.
Kasutamine: soojade lõunapoolsete seinte, kuuride, jne katmiseks, liaan on dekoratiivne terve suve jooksul nii oma asuurþete tumeroheliste lehtedega, kui ka erksavärviliste torujate õitega, mis ei karda isegi esimesi sügisesi öökülmi.
Kellel tekkis huvi katsetada, siis uuel kevadhooajal proovige! Kallid rohenäpud, kui teie koduaias leidub õitsemas, siis palun saatke meilegi pilte- imetleme kõik koos!