| Blogi postitused

Koerahammas (Erythronium) on liilialiste sugukonda kuuluv taimede perekond. Perekonda kuulub umbes 30 liiki püsikuid.

Suurem osa liike on levinud Põhja-Ameerika lääneosa parasvöötmes, paar liiki kasvab Euraasias, sealhulgas harilik koerahammas (Erythronium dens-canis).

Koerahamba nimetus ei kõla hapra kevadlille puhul võib-olla kõige kaunimalt, kuid selline eestikeelne nimi on taimele pandud kujult koerakihva meenutava valkja sibula järgi. Taime ingliskeelses nimes võrreldakse teda kannikesega: dog`s tooth violet. Ameerika koerahammaste liiginimedes on sageli viide liiliale- õied meenutavad tõesti neid kuninglikke lilli.

Koerahammas (Erythronium) keskvarane kevadel õitsevate madalakasvuliste sibullillede perekond liilialiste (Liliaceae) sugukonnast, kuhu kuulub umbes 22 liiki Euroopa, Aasia ja Põhja-Ameerika mägiaasade taimi. Neil on enamasti 3…6 cm läbimõõduga rippuvad õied, mille värv varieerub olenevalt liigist ja sordist valgest, kollase, violetse või purpurseni. Lehed paiknevad juurmiselt, kujult elliptilised kuni munajad rohelise põhivärvusega, millele võib lisanduda valget või punakat. Sobivad kasvatamiseks puude ning põõsaste all, samuti kiviktaimlas ja püsilillede peenras. Eelistab hästiõhustatud viljaka pinnasega poolvarjulist kuni varjulist kasvukohta. Võib jääda samale kasvukohale mitmeks aastaks järjest. Paljundatakse sibulatega, mis istutatakse sügisel umbes 10 cm sügavusele. Ümberistutamisel tuleks mugulad koheselt maha tagasi istutada. Poest koerahamba sibulaid ostes tuleks neid hoolega takseerida, sest riknevad väga kiiresti.

Käändkoerahammas (E. revolutum) kasvab umbes 20 cm kõrguseks, on kuldkollaste tähtjate õitega Põhja-Ameerikast pärinev sibultaim. Kasvatab kevadel 3…4 õisikuvart, mille tipus asuvad ilusad logus õied. Lehed on rohelised, kergelt vahajad. Sort: ’Pink Beauty’ – lavendliroosad õied.

Koerahammas (Erythronium) on vähe tuntud, kuid varane ja alpikanni meenutavate õitega sibultaim. Koerahamba 27-liigilises perekonnas on valgete, roosade, kollaste ja lillakate õitega liike. Hariliku koerahamba (E. dens-canis) ja siberi koerahamba (E. sibiricum) lehed on kelmikalt pruunikaspurpursete laikudega. Koerahammas on liilialiste (Liliaceae) sugukonna taim nagu ka tulp, püvilill, liilia, kuldtäht jpt. Enamik (23 liiki) koerahambaid on pärit Põhja-Ameerika lääneosast, ainult kahe liigi kodumaa on Euraasias. Koerahamba nimetus tuleneb koera silmahammast meenutavast sibula kujust. Erinevalt tulbist või hüatsindist koerahamba sibulaid pärast maapealse osa kuivamist nii sageli üles ei kaevata.

Koerahamba sibul on tundlik pikaks ajaks maast väljakaevatuna õhu kätte jäämise suhtes ja vajab nädala-paari jooksul mulda tagasi istutamist. Sibulad kaevatakse maast välja pärast lehtede kuivamist ainult siis, kui kogumik on kasvanud tihedaks, toitained on mullast otsa lõppenud ja õitsemine jäänud väheseks või lakanud sootuks. Koerahamba sibulaid müüakse Eestis sügiseti ja need tuleb istutada lehekõdurikkasse mulda poolvarjulisse kohta. Õitsemise ajal on koerahamba kõrgus 10–30 cm.

Peab minema avastama kuhugi!!!!