| Blogi postitused

Tervist taas! Suhtlesin oma taimehuvilisest sõbraga, et mida huvitavat tema taimeriigist kasvatab või mis teda huvitavad. Ja leidsingi ühe huvitava taimeliigi.

Troopilises Aafrikas kasvab näiteks magustav imemari (Synsepalum dulcificum), mille ühe-kahe kohvioa suurused viljad sisaldavad küll vähe suhkruid, kuid pärast nende söömist muutuvad kõik muud maitsed magusaks. Ükspuha kas sööme soolast, haput või kibedat, ikka tunneme suus magusat maitset. Magusa maitse põhjustaja on keemiline ühend mirakuliin. Mirakuliini toime kestab umbes 60 minutit.

Tänu magustava imemarja viljade omapärasele toimele tuntakse seda taime ka nimetustega miracle fruit, miracle berrymiraculous berry ja sweet berry.

Magustav imemari on igihaljas, 4–6 m kõrgune põõsas sapotillipuuliste (Sapotaceae) sugukonnast, 20-liigilisest perekonnast. Nahkjad lehed paiknevad tipmistes männastes. Lehed on süstjad 5–15 cm pikad ja 2–4 cm laiad. Õied on väikesed valged. Valminud viljad on punased, umbes 2 cm pikkused ja 1cm läbimõõduga piklikud üheseemnelised marjad.

Looduses viljub taim aasta jooksul kaks korda. Umbes kolmeaastased taimed võivad hakata juba vilja kandma.

Magustava imemarja vilju kasutati tema kodumaal juba XVIII sajandil. Prantsuse kartograaf ja meresõitja Chevalier des Marchais avastas selle imelise taime 1725. aastal ekspeditsioonil Lääne-Aafrikasse. Ta pani tähele, et kohalikud elanikud korjasid ühelt tagasihoidliku välimusega taimelt vilju ja sõid neid enne sööki.

Lääne-Aafrikas kasutatakse magustava imemarja vilju veinide magustamiseks tänapäevani. Ka maisileiva maitset on parandatud traditsiooniliselt magustava imemarja viljadega.

Imemarjade omapärase toime kogemiseks on neid vilju tarvitatud ka näiteks enne sidruni, redise, marineeritud kurgi, teravate kastmete, õlle ja teiste teravamaitseliste toitude ning jookide söömisel.

Viljade säilivusaeg on lühike, vaid 2–3 päeva. Viljade külmkuivatamise meetodil toodetakse imemarja graanuleid ja tablette. Mirakuliini kasutatakse ka suhkruasendajana.

Kui kellelgi endal kodus kasvab või on kuskil botaanikaaias kohanud, siis kirjutage meile ka oma kogemustest!