| Blogi postitused
Aed-mustköömen

Natuke meenutab õlelille, aga ju siis lihtsalt mingi sarnasus.

Mustköömen (Nigella) on üheaastane rohttaimede perekond tulikaliste sugukonnast, kuhu kuulub 20 liiki.

Vahemere maades ja Eestiski on levinum suvilillena kasvatatav türgi mustköömen (Nigella damascena). Viimasel ajal on meil hakatud viljelema dekoratiivsete kukkurviljadega, kuivlilleseadetesse sobivat ida-mustköömnet (Nigella orientalist) ning madalakasvulist ääris- ja kiviktaimlatesse sobivat hispaania mustköömnet (Nigella hispanica).

Lõunapoolsematel maadel kasvatatakse aed-mustköömnet (Nigella sativa) väärtusliku vürts- ja ravimtaimena.

Mustköömen on 20−50 cm kõrgune üheaastane taim, mis on levinud Indias, Afganistanis ja Pakistanis. Vars on sirge, lehed kaheli- või kolmelisulgjad, kitsaslineaalsete osadega, mille ülemised otsad on koondunud kattena õie ümber. Õied on sinised, valged või harvem roosad, kas lihtsad või täidisõielised. Õitest arenevad suured kapslikujulised kõrglehtedega kaetud kukkurviljad. Mustköömen eelistab päikesepaistelist kasvukohta, kus ei oleks liiga raske ega niiske.

Türgi mustköömne seemned on meeldivalt muskaadilõhnalised ja sisaldavad eeterlikke õlisid (aed-mustköömnel 0,8−1,5%), saponiine, alkaloidset amiini damatsetiini. Seemneid kasutasid juba vanad egiptlased köha leevendamiseks. Kleopatra lisas nendest pressitud õli vanniveele.

Seemned soodustavad rasvade seedumist, väljutavad organismist liigset vett ja soolenugilisi, suurendavad piimanäärmete sekretsiooni.

Seemneid kasutatakse kondiitritööstuses, leiva- ja saiataina maitsestamisel, vürtsina kala- ja lihatoitudes, ka kurgi, kapsaste ja arbuusi hapendamisel-soolamisel. Juudid maitsestavad mustköömnetega oma leiba.

Mustköömen külvatakse oktoobris või mai algul 2 cm sügavusele. Kevadel peaks idanemiseks mulla temperatuur olema vähemalt 18 kraadi, siis tärkab ta pea nädalaga. 3−4 lehe faasis harvendage taimed 10 cm reavahele.

Lillepeenras võib mustköömnet kasvatada suuremate vabakujuliste rühmadena, maitse- ja ravimtaimena võib kasvatada ridades, mille vahe on 35−45 cm ning taimede vahe pärast harvendamist 5−6 cm.

Kui lehed ja varred kolletuvad, on aeg mustköömen koristada ning järelkuivatada.

Seemnepoodidest võib leida järgmisi sorte: ’Persian Jewels’ (kirju, kõrgus 45 cm), ’Michung’ ( kirju, kõrgus 45 cm), ’Miss Jekyll’ (valge, taevasinine, indigo, kõrgus 45 cm), ’Mulberry Pink’ (lõheroosa, kõrgus 35 cm). Ida-mustköömnel on
levinum kollaseõieline sort ’Transformer’.

Milliseid sorte Teie kasvatate, jagage meiega oma nippe ja pilte!