
Natuke tõesti see lill meenutab kübarat, aga uurime mida ta enda kohta kõneleb!
Päevakübara (Rudbeckia) perekonda kuulub üle 40 liigi, mis kõik kasvavad looduses Põhja-Ameerikas.
Meie koduaedades on levinud peamiselt kollased liigid ning viimasel ajal ka punane päevakübar ehk siilkübar (Rudbeckia purpurea sün. Echinacea purpurea), väga tunnustatud ravimtaim.
Päevakübaraid iseloomustab jõuline kasv ja suur puhmik ilusate korvõisikutega, mis asuvad varre otsas enamasti üksikult. Õisikupõhi on kumer, moodustades õielehtedega võrreldes kõrgel asuva “kuhja”. Pikad keelõied asetsevad ühes reas.
Punane päevakübar ehk purpur-siilkübar pärineb Põhja-Ameerika preeriatest, kus on leidnud indiaanlaste seas laialdast kasutamist ravimtaimena. Kultuuris kasvatatud alates 1692. a.
Taimed on vahelduvate, terveservaliste või lõhestunud, rootsuliste, sageli karedakarvaliste lehtedega. Korvõisikud suured, enamasti üksikult. Õisikupõhi on kumer, kõrgekuhikjas. Keelõied pikad, asetsevad üherealiselt.
Päevakübar on vähenõudlik talvekindel püsilill, kuid talvekahjustusi võib esineda liigniiskel kasvukohal ja lumeta külmadel talvedel. Samuti on külmaõrnemad mõningad liikidevahelised hübriidsordid. Õitsemiseks vajab päevakübar päikesepaistelist kasvukohta, kasvab hästi ka tavalisel aiamullal. Tugevalt väetatud raskel niiskel mullal võib lamanduda, ka seenhaigusi esineb sellisel kasvukohal sagedamini.
Paljundatakse jagamise teel kevadel või sügisel ja seemnetega. Seemned tuleb külvata varakevadel kasti või sügisel peenrasse. Külvab ka ise ning võib muutuda aias tüütuks umbrohuks. Moodustab suuri, rikkalikult ja kauaõitsevaid puhmaid. Taimede kasvuperiood kestab kuni sügiseni. Seemned võib külvata taimede ettekasvatamiseks veebruaris, märtsis või aprillis. Seemnete idanemine temperatuuril 16-18ºC kestab 15–20 päeva. Seemikud on soovitav pikeerida 5×5 cm vahedega. Kasvutemperatuur on sobivaim 16 kraadi pärast pikeerimist. Noored taimed saab kasvukohale istutada mais vahedega 30×30 cm. Kuivaperioodidel vajavad taimed kastmist.
Päevakübarad loovad hea kontrasti salveide ja kurerehadega. Sobib rühmadena püsilillepeenrasse, eriti ilus on ta tumedate okaspõõsaste taustal. Väga ilus ka lõikelillena. Vanaemade taluaedadest on tuntud vähenõudlik, vegetatiivselt kiiresti paljunev kuldkollaste täidisõitega lõhislehise päevakübara (R.laciniata) sort `Goldball`. Tema puhma kõrgus küündib 120-250 cm ja õitseb augustis – septembris. Rahva seas tuntud ka talijorjenina.
Kaunis sügisene lill, meie koduaedu kaunistama!