| Blogi postitused
Pildil feerulalehine ruse

Kirju on see maailm! Selline lillenimi, mis siin ikka uurime mida ta endast kõneleb!

Feerulalehine ruse (Bidens ferulifolia)– ilus, kollaste õite ja peenikeste lehtedega (meenutab veidi kummelit), laiuv või rippuv taim. Segudes väga ilus ja rõõmus, üksinda jääb värv veidi lahjaks. Kasvutingimustelt ja ilmastiku ning haiguste suhtes vägagi vastupidav, armastab viljakamat mulda, siis on lopsakam kuid kasvab ka lahjemas mullas. Pistikpaljundus. Istutatud 11 Ø ümarpotti.

Feerulalehine ruse (Bidens ferulifolia) on suurepärane amplitaim ja pinnakatja. Oma kodumaal Mehhikos on ta mitmeaastane taim, kuid meie kliimas kasvatatakse teda suvelillena. Selle põhjendamatult vähe kasutust leidnud lille taimi on kevadel võimalik osta aianditest või poodidest.
Umbes 30 cm kõrguseks kasvav feerulalehine ruse on kuni külmadeni kaetud väikeste, tavaliselt kollaste korvõisikutega. Temast on aretatud kompaktsema kasvukujuga sorte, kes sobivad rohkem peenart ääristama, ja rohkelt harunenud vartega sorte, kes katavad pinda või ripuvad toredasti üle potiääre. Liiga pikaks veninud harusid võib julgelt tagasi lõigata.

Taimed võib päikeselisse kasvukohta välja istutada öökülmaohu möödumisel. Potis ja amplis ei tohi kastmist unustada. Meeldivalt lõhnavad rohked õisikud meelitavad ligi mesilasi ja liblikaid.
Taimi paljundatakse kas pistikute või seemnetega.

Kompaktse kasvukujuga feerulalehise ruse sort ’Yellow Charm’ võiks olla hea alternatiiv madalakasvulistele peiulilledele. Kui peiulilli on vaja äraõitsenud õisikutest suve jooksul mitu korda puhastada, siis feerulalehine ruse on selles mõttes hooldusvaba.

Uudisena on meie aianditesse jõudnud ka feerulalehise ruse valgeõisikuline sort ’Bellamy White’. Väga jõulise kasvuga pikalt õitsev taim on hea lahendus suurematesse anumatesse.

Ruse (Bidens) on harilikult üheaastaste rohttaimede perekond korvõieliste (Compositae) sugukonnast. Perekonnas on umbes 200 liiki, mis looduslikult kasvavad peamiselt troopilises Ameerikas, aga ka Austraalias, Aafrikas ja mõned liigid Euroopas. Lehed on terved või jagused, putkõied kollased, keelõied kollased või valged ja viljatud (paljudel liikidel keelõisi ei ole). Tugevasti haakuvate kidadega vili on kohastunud loomleviks. Eestis kasvavad veekogude kallastel ja vesistes kohtades longus ruse (B. cernua) ja kolmisruse (B. tripartita), idaosas paiguti kiirjas ruse (B. radiata). Kolmisruset kasutatakse ka ravimtaimena.

Valik läks nii suureks, et ma ei teagi kohe mida esmapilgul valida või mida mitte! Kui teil on aias siis saatke aga meile pilte ja imetleme koos!