| Blogi postitused

Milline liiliate rohkus, ka selline tuttliilia sort, vaatame kas ka meie kliimas kasvab!

Oma eriskummalise õisiku tõttu meenutab tuttliilia pigem ananassi kui liiliat. Lõuna-Aafrika päritolu tuttliilia (Eucomis) on umbes 15 liigiga sibultaimede perekond liilialiste sugukonnast. Tuttliilia tähekest meenutavad õied on koondunud püstisesse, lehetutiga lõppevasse ning ananassi meenutavasse õisikusse. Tänu oma iseäralikule välimusele teatakse tuttliiliat ka kui ananassilille (Pineapple plant – ik, Ananasblume – sks). Taime suured ja lopsakad lehed mõjuvad eksootiliste ja kaunitena ka ilma õisikuta.

Tuttliilia sobib hästi lõikelilleks, vaasis seisab ta pea kaks nädalat, muidugi, kui ikka aeg-ajalt vett vahetatakse. Kuigi tuttliilia sibulad on mürgised, on Aafrika põlisrahvad keedetud tuttliilia sibulatega ravinud näiteks reumat ning muidki tervisehädasid.

Kuna tegu on külmaõrna taimega, siis meil saab teda kasvatada suvel peenras või konteineris, aga ka kasvuhoones ning toas aknalaual. Õues kasvatades (olenemata sellest, kas siis peenras või konteineris), tuleks valida talle soe ja päikeseline, külmade tuulte eest kaitstud koht.

Tuttliiliad eelistavad kasvada parajalt niiskes mullas, mis oleks toitaineterikas ja vett hästi läbilaskev. Mullaomaduste parandamiseks võib sellele lisada veidi sõelutud kompostimulda või kõdusõnnikut. Konteineris kasvatamiseks peaks selle läbimõõt olema vähemalt 15 cm ning liigse kastmisvee äravalgumiseks ka avaus.

Kasta vastavalt vajadusele, kuid mitte lasta mullal läbi kuivada. Eriti oluline on niiskustaset jälgida konteineris kasvavate taimede puhul. Väetamine, eriti kui on kasutatud korralikku istutusmulda, pole vajalik.

Sügiskülmade saabudes, mil lehed on juba koltumas, võetakse sibulad ületalve hoidmiseks üles. Meie karmi talve sibulad õues üle ei ela. Ülesvõetud sibulad kuivatada, puhastada ning hoida ületalve kuivas, jahedas ning pimedas ruumis.

Varakevadel (umbes aprillis) tuleks sibulad taas kasvama panna. Sibulad istutatakse nii sügavale, et nad oleks üleni mullaga kaetud. Hoida muld peale istutamist mõõdukalt niiske, vältida ülekastmist, sest siis võib sibul kergesti mädanema minna. Toas ettekasvatatud taimed võib õue viia või peenrasse istutada siis, kui öökülmaoht on möödas.

Olenematta et tegemist on õrna taimega, siis suvel saab aiamaal kasvatada või siis aeda viia õitsema!