| Blogi postitused
Aed kukekannus

Põld-varesjalg (Consolida regalis) on varesjala perekonda tulikaliste sugukonda kuuluv taimeliik. Sünonüümina on sama liigi nimetus olnud ka põld-kukekannus (Delphinium consolida).

Eestis on ta võrdlemisi tavaline üheaastane põlluumbrohi. Alljärgneval pildil põld-varesjalg.

Eestis on põld-varesjalg oma levila põhjapiiri lähedal, ent võrdlemisi sageli esinev. Kesk-Euroopas, kus ta on varem olnud samuti tavaline, on tema arvukus intensiivpõllumajanduse tõttu tublisti vähenenud. Saksamaal on liik oma harulduse ja ohustatuse tõttu kantud punasesse raamatusse.

Aed-kukekannus (D. elatum hübriidsed sordid) on kõige tähtsam rühmapüsikuna kasvatatav kukekannus Kesk-Euroopas. Lähteliigiks on olnud kõrge kukekannus (D. elatum), aga aretustöös on kasutatud ka mitmeid muid kukekannuseid. Esimesed sordid aretati 1870. aastatel Inglismaal. Enamik tänapäeval kasvatatavatest selle rühma sortidest on Saksa püsikuaretaja Karl Foersteri aretised. Mõned sordid: ’Berghimmel’ – eresiniste õitega valge silmaga, 170 cm kõrge; ’Magic Fountains Blue’ – siniste õitega 80…90 cm kõrge sort; ’Polarnacht’ – tumesiniste õitega valge silmaga, 160 cm kõrge; ’Sommernachtstraum’– tumesiniste õitega, 160 cm kõrge.  

Belladonna kukekannse (D. x belladonna) sorte aretades on kasutatud põhiliikidena muuhulgas kõrget kukekannust (D. elatum) ja suureõielist kukekannust (D. grandiflorum). Esimesed sordid pärinevad aastast 1900. Selle rühma sordid ei vaja tavaliselt toestamist, on kõik keskmise kõrgusega ja õitsevad kogu suve. Kahjuks on neid tänapäeval harva müügil, sest neid saab paljundada vaid vegetatiivselt. Sordid: ’Bellamosum’ – 125 cm kõrge intensiivsete tumesiniste õitega; ‘Casa Blanca’ – puhasvalgete õitega, 120 cm kõrge; ’Cliveden Beauty’ – heledamate taevasiniste õitega 125 cm kõrgune sort.

Suureõiene kukekannus (D. grandiflorum, syn. D. cinense) on populaarne püsik tänu oma eresinistele õitele. Õitseb juunis-juulis. Liik kasvab 30…50 cm kõrguseks, vahel ka kõrgemaks. Lehed on tumerohelised, sügavalt lõhestunud ja süstjad. Taim jääb lühiealiseks, kui kasvupaik ei ole hea drenaažiga ja soe. Mõningaid sorte kasvatataksegi üheaastastena. On mitmeid sorte millest mõned sobivad kiviktaimlasse: ’Blauer Zwerg’ – 20…25 cm kõrgune emajuuresiniste õitega; ’Butterfly’ – tindisiniste õitega 30 cm kõrgune sort.