| Blogi postitused

Milline päikeseline õis! Kutsub kohe lugema.

Kirjanduses on sageli mainitud ilusat legendi kaunist lillest adoonisest, (ladinakeelne nimetus Adonis). See legend oli väga populaarne Vana-Kreekas, kuid kõige suurema kuulsuse saavutas renessansiajastul, kui Aphrodite ja Adonise legendi järgi loodi mitmeid maale ja skulptuure. Legend Adonisest on täielikumas mahus esitletud Ovidiuse “Metamorfoosides”. Legendi ühe versiooni järgi tahtis Aphrodite kätte maksta selle eest, et Theias oli pidanud oma tütart temast palju ilusamaks, või selle eest, et Myrrha oli tema ülistamise unarusse jätnud. Aphrodite sisendas Myrrhale kirge oma lihase isa vastu. Kuningas, kahtlustamata pettust ja andes järele ahvatlusele veetis Myrrhaga 12 ööd. Kui Theias pettuse avastas, sattus ta raevu ja needis tütre. Jumalad muutsid õnnetu Myrrha mürripuuks, millest igavesti immitseb väärtuslikku aromaatset mahla. Lõhenenud puust sündis laps, kelle nimeks pandi Adonis. Poiss oli ebamaiselt kaunis. Aphrodite oli hurmatud tema ilust ning võttis ta oma kaitse alla ja laskis Persephonel, allmaailma kuninga naisel, tema järele valvata, tingimusel, et kui poiss on sirgunud, läheb ta Aphrodite juurde tagasi. Kuid, kui saabus ettenähtud aeg, ei tahtnud Persephone teda tagasi anda. Kahe jumalanna vaheline tüli tuli lahendada Zeusil, kes otsustas, et Adonis veedab suve Aphrodite juures maa peal, talve Persephone juures maa all. Õnnelik Aphrodite jalutas Adonisega mööda metsi, paludes teda mitte riskida ja mitte jahtida metsloomi – karusid ja metssigu. Kuid ükskord läks Adonis üksi jahile ja suri metssea kihvade läbi. Aphrodite nuttis kibedalt oma armastatut taga ja seejärel muutis ta lilleks.

Kaunis süžee ja võimalus näidata kaht inimolemust köitsid kunstnike tähelepanu juba legendi ilmumisest alates. Süžeesid Adonisest võib leida antiikvaasidel, Pompei freskomaalidel, seejärel keskaja miniatiiridel. “Aphrodite ja Adonis”, “Adonise surm”, “Aphrodite leinab Adonist” stseene võite näha Veroneze, Jordzone, Tiziano, Tintoretto, Rubensi, Poussini ja paljude teiste kunstnike maalidel. Ei jätnud seda süžeed tähelepanuta ka skulptorid – Kakova, Thorvaldsen, Rodin ja teised.

Euroopa luules ja draamakirjanduses kasutasid jumalanna ja kauni noormehe armastuse süžeed Shakespeare, Lope de Vega, La Fontaine ja teised kirjanikud. Kuid mis taim siis kasvas Adonise verest, mida pidasid silmas kreeklased ja mida arvavad sellest botaanikud?

Lill, mis kasvas Adonise verest peaks tõenäoliselt olema punast värvi. Kreeka eelmäestikutes, samuti kõigil saartel ja poolsaartel euroopa Vahemeremaades ja Põhja-Aafrikas leidub kõige rohkem suviadoonist (Adonis aestivalis) – üheaastane taim.

Ta kasvab teraviljakultuuride seas nagu umbrohi. Tema kõrgus on umbes 20 cm. Varrelehed on mitmeti lineaarselt lõhestunud. Õied üksikult varre otsas diameetriga 2-3 cm. Õis koosneb kuuest rohelisest tupplehest ja 6-8 tulipunasest kroonlehest. Igal kroonlehealusel on must laik. Õies on suur hulk mustade tolmukottidega tolmukaid ja emakaid. Vili on liitviljaks kokku koondunud pähklid. Euroopas on aretatud paljusordiliseks kultuurtaimeks.

On olemas ka mõned Adonise üheaastased liigid. Enamusel nendel, võrdlemisi väikestel taimedel, on sügavpunased õied tõesti veretilkade sarnased. Nemad pälvisidki uhke nimetuse Adonis.

Perekonda (Adonis) kuulub umbes 45 mitmeaastaseid ja üheaastaseid liike. Ja kuigi kõikidel liikidel pole verevpunased õied on nad kõik botaanilises mõistes “Adonise lillekese” perekonnast. Perekonna esindajad kasvavad nii tasandikel kui ka mägedes kõrguseni kuni 4500 m merepinnast. Seoses raskesti ligipääsetavates kohtades kasvamisega on paljud  liigid tänase päevani vähe uuritud. Üheaastastest me juba jutustasime. Peatume nüüd rohkem uuritud mitmeaastastel liikidel. Eelkõige on see kevadadoonis (Adonis vernalis).

See on steppides kasvav taim Venemaa, Krimmi, Lähis-Kaukasuse, Siberi euroopa osas ning Kesk- ja Lõuna-Euroopas. Kevadadoonis kasvab segarohtselt steppides. See on väga ilus taim, kuldkollaste õitega, hakkavad õitsema aprilli lõpus ja lõpetavad mai lõpus-juuni alguses. Alumised lehed on soomuselised, varrelähedased, varrelehed on istuvalt, mitmelt lõhestunud. Õis on suur, varre tipus, diameetriga kuni 6 cm, koosneb 15-20 vabalt olevatest kroonlehtedest mida toetavad viis viltjat tupplehte. Tolmukaid ja emakaid on palju. Õitsva taime kõrgus on 10-15 cm, viljakandvalt, 40-60 cm. Viljad on krimpsulised, konksulise ninaga, küpsevad juulis. Vili on kogumik paljudest pähklikestest. Kevadadoonis on Euroopas kultiveeritud. On olemas aiasorte.

Kašmiiri adoonis (Adonis chrysocyathus) – haruldane taim Kesk-Aasias. See mitmeaastane rohttaim on ääretult väärtuslik ravimtaim ja dekoratiivtaim mida leidub Tjan-šanis, Kašmiirias, Lääne- Tiibetis, kus adoonise aasad moodustavad maalilised erekollased laigud mägede kivinõlvakutel. Kollase värvuse sära on eriti ilmekas veel sulamata lume ja kõrgmäestiku sinise taeva taustal. On teada selle liigi vähesed kasvukohad, kusjuures populatsiooni hulk pidevalt kahaneb inimese tegevuse tõttu. Maapealne osa on üksikult või gruppis poolkodarikus varred, mille hulk ja suurus oleneb vanusest. Nii keskmises vanuses olev omab kuni 30 kodarikku kõrgusega 45-50 cm. Generatiivvars on reeglina ühe suure erekollase õiega. Vars on lehtede kõrgune või natuke kõrgem.

Adonis turkestanicus – väärtuslik ravimtaim Kesk-Aasias – endeemne Pamiiri-Alai. Põhiline tema areaal on seotud Gissar-Darvaz mägialadega, kus nad võivad moodustada tihedaid puhmastike 2000-3500 m kõrgusel merepinnast. Kõige puhtamad kasvukohad on märgitud endistel kariloomade karjatamise kohtadel. See näitab taime pooldavat hoiakut orgaanikaga rikka mulla suhtes. Enne õitsemist on 10-20 cm kõrge, viljade küpsemise perioodil kuni 70 cm. Kogu taim on kaetud keerdus karvakestega. Õied üksikult varretipus, diameetriga 4-6 cm, kahekordne õiekate, lihtõis, koosneb kroonlehtedest ja tupplehtedest. Kroonlehed on kollakas-oranžid, alumiselt poolelt sinkjad. Sellele liigile on omane, et taimel on üheaegselt moodustunud õiepungad, lahtised õied ja küpsevad seemned. Kuna igal võrsel on esimese, teise, kolmanda, vahest ka neljanda järgu külgvõrsed, õisi võib olla ühel keskmise vanusega taimel kuni 250. Õied ilmuvad alguses esimese järgu tippudesse. Taime kasvades avanevad õied järk-järgult teisel, kolmandal, mis tingib pikale veninud õitsemist ja viljade moodustumist. Selline pikk õitsemine on tähtis kohandumus kõrgmäestike karmide tingimustega.

Mongoolia adoonis (Adonis mongolica) – endeemne taim mongoolias. Esineb Hangai piirkonnas, mägi ja aasa steppides, lehtpuusalude metsaääres. Kõige rohkekasvulisem on endistel karjamaadel. Kasvab kobedatel, huumusrikastel pindadel. Keskealisel taimel on arvukalt võrseid (kuni 20-30 ja rohkem), kasvatab külgvõrsed teises ja kolmandas järgus. Juurelähedased lehed on taandunud. Keskmised lehed, mille kaenlast kasvavad järgmiste järkude võrsed, istuvad. Õied suured, 2,5-5 cm diameetris. Tupplehed helerohelised, vahest violetse varjundiga, kaetud väikeste karvakestega. Kroonlehed valged. Mongoolia adoonis on üks varasemaid kevadlilli Mongoolias. On raske endale ette kujutada maalilisemat ja eredamat pilti kui – lillede lumivalgeid mütsikesi eelmise aasta pruunide lehtedega nõlvadel eresinise taeva taustal. Õitsema hakkab aprillis-mais, massiline aga mai lõpus – juunis. Esimese õitsemise laine moodustavad peavõrsete tipmised õied. Nende järel tulevad teise, kolmanda ja nii edasi tipmised õied. Tuleks märkida seda fakti, et kõik külgmised võrsed, olenemata asetusest peavõrsel, lõppevad kõik ühel kõrgusel. Sellega seletubki külluslik õitsemine, mille juures moodustavad õied kupli lumivalge “mütsi” näol. Järgmise õitsemise laine moodustavad õied mis asetsevad järgmise järgu võrsetel. Selline õitsemise rütm soodustab taime taime pidevat dekoratiivsust ja suurendab seemnete valmimist kõige soodsamates ilmastikutingimustes. Siin on kohane meelde tuletada Mongoolia järsku kontinentaalkliimat, eriti tema mägipiirkondades, kui vegetatsiooniperioodi keskel on võimalikud järsud temperatuuri kõikumised isegi kuni miinuskraadideni, lume ja raheni. Lehed keerduvad lahti õite avanemise järel. Võrse kasv toimub kuni seemnete valmimiseni. Mongoolia adoonise ürt on väärtuslike südameglükosiitide saamise tooraine.

Amuuri adoonis (Adonis amurensis) – mitmeaastane rohttaim Kaug-Idast, kus kasvab seedri-laialehistes metsades. Lehed on sulgjaslõhestunud pikkadel leherootsudel, arenevad pärast õitsemist ja püsivad juuli, augustini. Õitseb aprillis 2-3 nädala jooksul. Õied on kuldkollased, laialt avanenud kuni 5 cm diameetriga. Puhkeb õide lehtede ilmumiseni. Taime kõrgus õitsemise ajal mitte rohkem kui 10-15 cm. Kannab vilja mai lõpus, juunis. Paljuneb seemnetest. Võrsed tärkavad  aasta pärast. Taime on kultiveeritud. Jaapanis on aretatud palju dekoratiivseid sorte valgete, roosade, punaste täidisõitega.

Taim mis õitseb varakevade on alati äratanud tähelepanu, nad on kaunid tumedate möödundaastaste lehtede taustal. Kõik perekonna Adonis liigid on varaõitsevad taimed. Nad on äärmiselt dekoratiivsed, moodustades uhkeid puhmaid rohkete eredate õitega. Kahjuks nende aeglane areng pidurdab nende levimist kultuuri dekoratiiv- ja ravimtaimena. Paljud katsed aretada adoonist näitasid, et see protsess on pikaldane, töörohke ja mitte alati ei vii positiivse tulemuseni.
Mitmeaastased liigid paljundatakse seemnetest. Võrsed võivad tärgata teisel, kolmandal ja isegi viiendal aastal pärast külvamist (kuldne adoonis). Järelikult, kogu see aeg on vajalik külviplatsi rohimine ja kastmine pinnase kuivamisel. Mitmeaastased taimed võib paljundada puhma poolitamisega. Jagada võib keskealisi taimi. Vanad eksemplarid ei anna jagamisel soovitud tulemust. Jagamist tuleb teha suve lõpus, sügise alguses, et taim jõuaks juurduda enne talve. Kõig adoonised eelistavad kergmuldasid, rikastatud orgaaniliste elementidega ja lubjaga, ei kannata kuivamist ja liigniiskust.

Üheaastased liigid paljundatakse seemnetega, külvamise optimaalne aeg on hilissügis. Istikud on vaja pikeerida orgaanikarikkasse kergmulda ja on soovitav varjutada.

Adoonised on dekoratiivsed üksikute gruppidena. Ühel kohal kasvavad rohkem kui 10 aastat.

Kaunis legend Aphroditest.