| Blogi postitused

Levinud Aasias ja Okeaanias kuuludes käpaliste (Orchidaceae) sugukonda.

Poodides müüdavad hübriidid kasvavad püstiselt, mille pikad lehed asuvad taime tipuosas või varrel kaherealiselt. Nad võivad kasvada kuni 56 cm kõrguseks.

Dendroobium sobib ka algajale orhideekasvatajale.

Liigid

Liike on üle 1000, millest enamik on epifüüdid.

  • Väärisdendroobiumid (D. nobile)
  • Harilik dendroobium (D. bigibbum)
  • Kingi dendroobium (D. kingianum)

Temperatuur ja niiskus

Hooldamisel võib jagada dendroobiumid kahte rühma:

  1. Jahedalembesed (nt väärisdendroobiumid)
  2. Soojalembesed (nt harilik dendroobium)

Jahedalembesemaid dendroobiumeid peaks kasvatama jahedamas hoides õhuniiskust kõrgena. Suvel (maist oktoobrini) võib temperatuur olla 20-24 kraadi, talvel (novembris ja märtsis-aprillis) 18 kraadi ning muul ajal 15 kraadi. Lühiajaliselt talub ka 10 kraadist keskkonda.

Teise rühma taimed eelistavad pigem aastaringselt kuni 25 kraadist kasvukeskkonda. Mõlema rühma esindajad võib suvel viia õue tuulevaiksesse ja poolvarjulisse kohta.

Valgus

Hele hajusvalgus, vältida otsest päikesevalgust. Kui lehed värvuvad punakaks, on see märk liigsest valgusest (sama tulemus võib tekkida siis, kui juured on saanud kahjustada). Talvel võib anda lisavalgust asetades taime aknalauale või pannes taimelambi ta kohale 12 tunniks ööpäevas.

Kastmine

Suvel võib kasta igal nädalal kasutades pehmet vett (vihmavesi või lubjavaba vesi). Lihtsaim on tõsta pott veeanumasse 5 minutiks lastes pärast veel korralikult ära nõrguda. Lehti ei tohiks kasta, kuna need võivad minna mädanema. Talvisel puhkeperioodil (pärast õitsemist) kastetakse taime väga minimaalselt hoides teda ühtlasi jahedas (jahedalembesed dendroobiumid).

Väetamine

Õitsemise ajal tuleks taime väetada orhideeväetisega iga kastmise ajal (või kord kuus). Muul ajal ei pea väetama. Kui õiepungi ei teki, samas taim aga kasvatab tütartaimi (keike) viitab see üleväetamisele või liiga soojale ruumile.

Õitsemine

Väärisdendroobiumite õied  ümbritsevad kimpudena varsi ning nende värv ja kuju erinevad liigiti. Talvine jahe temperatuur ja minimaalne kastmine aitavad kaasa õiepungade moodustumisele. Hariliku dendroobiumi õied asuvad õisikutes, mis kasvavad välja ülemiste lehtede vahelt.

Ümberistutamine

Ümber tuleks istutada taime iga 2-3 aasta tagant või kui mullasegu on lagunenud. Kasutada võib orhideemulda ning eelistada tuleks väikest potti.

Paljundamine

Paljundatakse kevadel varrepistikute või tütartaimedega (keike). Tütartaimede puhul oodata kuni tekivad juured ning pärast eemaldamist võib nad panna alguses turvasamblasse, hiljem orhideemulda.

Kahjurid ja haigused

Villtäid, kilptäid, kedriklestad, ripslased ja seenhaigused.

Muu

Elavaid lehtedeta varsi ei pea ära lõikama. Tihti kukuvad teisel aastal lehed taimel ära (eriti jahedalembelistel liikidel), kuid sellest hoolimata võivad nad hakata õitsema kui ka kasvatada tütartaimi.

Kui Teil kodus kasvab siis olge paid ja tehke pilte ning saatke meile!