| Blogi postitused

Nii kallid taimehuvilised. Jätkuvalt teeme juttu, miks ka suvel lilli paberisse pakendatakse ja milleks on vajalik lillede pakkimine. Mõnele tundub nii tüütu, oota veel millal teenindaja pakib jne. Tegelikult on igal asjal oma eesmärk täita- nii ka vahel tüütuna tunduval paberil lillede ümber.

Kuidas talvel kaitsta lilli…

Talviti on lillepoodide läheduses tihti näha kurba vaatepilti, kus kaunid toalilled läbi külma ja tuisuse ilma lehtede lehvides autosse rändavad.

Siinkohal tahaks kõigile, kel lillepoodi asja, südamele panna, et toataimed kardavad külma! Kui kaunis orhidee peale ostmist oma õied maha viskab, siis praktiliselt alati on põhjus külmas või tuuletõmbuses.

Kõigi meie tingimustes kasvatatavate toataimede kodukoht on kusagil sooja või troopilise kliimaga aladel, mis tähendab, et ka lühiajaline külmetus on nende jaoks tugev šokk. Seda silmas pidades peaks talvisel ja sügisesel ajal alati laskma ostetud lille korralikult sisse pakkida, isegi, kui välja minnakse vaid mõneks hetkeks.

Miinuskraadide puhul ei tohiks ostetud lille ka näiteks toidupoodi minnes autosse ootama jätta. Samuti tuleks koju jõudes lasta lillel paar tundi pakendis kohaneda ja alles siis ta lahti võtta ning planeeritud kasvukohale panna.

Kallid lillemaailma nobenäpud, ajalehti käib kellelgi ikka kodus kuigi oleme nii tehnikamaailmas, et osad loevad e-ajalehte, aga küll vanaemadel või kellelgi leidub. Talvel lisaks olemasolevale pakkepaberile või lisada paar kihti ajalehte, et kaitsta korralike miinus kraadide eest neid kaunid taimi, mis hiljem nende omanikele rõõmu toovad!

Kokkuvõtvalt:

– Pakkige lilled alati, nii talvel kui suvel, üleni paberi sisse, isegi varreotsad. Paber isoleerib külma, aga ka sooja eest. Käe soojuski kuivatab varsi ja peos olevad palja varrega lilled väsivad.

– Külma ilmaga pange pakkepaberi sisse ka ajaleht, mis on suurepärane kaitsja. Tavaline pakkepaber ei hoia üldse nii hästi sooja.

– Isegi kui auto on otse lillepoe ukse ees, tuleb külma ilmaga lilled ära pakkida, sest jäine õhk mõjub kohe.

– Talvel ära pane lillekimpu auto pagasiruumi, sest seal on sama külm kui õues(kallid lillemaailma nopenäpud, edastame kliendile vajaliku info).

– Kui õues on väga külm, laske taimedel soojas toas veidi aega paberi sees kohaneda.

– Kui lilli on vaja enne üleandmist mõnda aega hoida, siis ära mitte mingil juhul keerake neid üleni märga paberisse. Kuna lille õielehed on tihedalt üksteise vastas, ajab nende vahele tunginud niiskus need kohe mädanema.

Soovitusi kuumadeks päevadeks…

Kuumal suveajal on väga oluline teada, kuidas lillede eest hoolitseda, et need näiteks enne kinkimishetke longu ei vajuks.

  • Kuumadel päevadel tuleb lilledele panna niiskust. See tähendab, et lillevarre otsad mähitakse ca- 15 cm kõrguselt pehmesse paberisse ja pannakse kilekotti, kuhu lisatakse vett. Võib pehme paberi veega täis immutada.
  • Kotike seotakse ümber lillevarte kinni. Selliselt pakitud lilli tuleb hoida ainult püstises asendis, et vesi välja ei voolaks.
  • Kui te olete lilledega pärale jõudnud, tuleb pakend ettevaatlikult avada ja lilledele (kimbule) sobiv vaas leida. Vaas peab olema korralikult puhtaks pestud.
  • Kuigi paber lillede ümber tundub tüütu lisand, ei maksa seda üritusele minnes prügikasti visata paber kaitseb õisi kuivamise eest ja nii jagub lillede saajal neist rõõmu kauemaks kui vaid kinkimise hetkeks.
  • Tavaliselt pannakse kui on teada,et lilled lähiajal vette ei jõua, sel puhul üksikutele õitele otsa ampull veega, suurem hulk õisi torgatakse märga plastvahtu(oasisesse). Et oasis muidu tilgub, paneme sellele mõistagi kilekoti ümber ja nii on lilled nagu vaasis.
  • Harime kliente: Ürituselt koju minnes ei tohiks autos lilli panna tagaakna ees olevale riiulile. Autos võib ju konditsioneer olla, kuid suvine päike mõjub läbi aknaklaasigi lilledele hukutavalt. Parim paik lilledele on kas pakiruumis või lausa auto põrandal. Mõistagi kaitseb ka siis lilli paber.
  • Kindlasti ei tasu kogu aeg(nt aktused) lilli käes hoida, parem leida vaba tool, aknalaud või muu sobilik koht. Käesoojus kuivatab samamoodi!
  • Kimpude värskuse võimalikult pikaks pikendamiseks on soovitatav varred mähkida niiskesse riidesse(ei tea kas mingi spetsiaalne), eemaldades need enne andmise hetke.

Lillede dekoratiivne kile on üks odavamaid pakendiliike. See on kile, mis tuleb lilledega kaasa. Vahel kliendid soovivadki koos sellega lille osta. Kile kindlasti täidab oma eesmärki-hoiab koos lilli, toestab kõrgeid lilli(nt. kõrgeid orhidee varsi ja õisi) ja kaitseb ilmastikuolude eest lill.

Viimasel ajal on järjest enam hakatud kinkima erinevaid seadeid. Seade on kompositsioon, mis on tehtud anumasse(plastvahtu). Et seade püsiks värske, tuleb seda kasta.

Loodan, et saime kõik midagi uut ja huvitavat teada. Hoiame lilli igal aastajal, sest üks õis võib öelda rohkem kui sõnad!