| Blogi postitused

Kui juba vägistest juttu tegime, siis vaatleme seda kõigile tuntud rahva ravimtaime.

Tuntakse teda veel nimedega: üheksaväeline, hunditubak, sajamehevõim ja üheksamaõied.

Üheksavägine on tuntud ravimtaim. “Vägine” on ta seepärast, et tal on võimas vägi paljude haiguste vastu. Eriline vägi pidi tal olema aga igasuguste üleloomulikest jõududest tulnud hädade vastu. Ta aitas kõrvaldada tagajärgi, mis tekkisid nõidusest, pahast silmast, kurjast sõnast jne. Ravimtaimede nimekirjas on meie kahest vägiheinast just üheksavägine. Teine meie looduslik liik – must vägihein – seda ei ole. Üheksavägist on tarvitatud peamiselt köha ja hingamisteede põletike, ka neeru- ja põiehaiguste korral. Huvitava rohu saab värskeid lehti pudruks hõõrudes. Sellega saab ravida haavu ja ohatisi, samuti haudunud varbavahesid. Samal eesmärgil võib peale määrida ka lehtedest tehtud teed. Vanarahvas teab mõnel pool rääkida, et üheksavägine aitab “üheksma

haiguse vastu”. Teisalt öeldakse: “üleüheksa (üheksavägine) aitab üheksakümmend üheksma haiguse vastu – sajas on surm, aga selle 

vastu ei aita enam”. Üheksa ei ole aga kõikjal tekkinud üldse sellest, et see taim rohkete haiguste vastu aitas. Nimelt arvati paljudes kohtades ka, et rohu mõju on suurem siis, kui selles on üheksa eri taime sees. Viimasest ka paljud üheksaga seotud taimenimed.

Niipalju siis üheksavägise nimedest ja tuntud raviomadustest. Kuid oma erilise välimuse tõttu saab teda kasutada ilutaimena. Üheksavägine on kaheaastane taim. Esimesel aastal kasvab vaid tihedalt hallide karvadega kaetud lehekodarik, nagu kaunis sametine riie. Väikese rühmana istutatuna jääb neist väga kaunis mulje. Teisel aastal tõuseb aga lehekodariku keskelt taeva poole kõrge tihedalt lehtedega kaetud vars, mille ülemises osas on rohked kollased õied. Eelkõige nende õite kroonlehti just ravimiks kogutaksegi. Seejuures peab jälgima, et neid ei muljutaks, sest muidu lähevad nad pruuniks ja muutuvad kõlbmatuks. Õied lisavad teisel aastal väärtust ilupeenral juurde ja saamegi tänuväärse ilutaime. Üheksavägine võib isegi metsistuda, sest igal aastal külvab ta enda ümber lugematul arvul väikseid seemneid.

Lõpetuseks kordame siis veel üle üheksavägise määramise põhitunnused: vars on tihedalt kaetud ülespoole suunatud liibuvate lehtedega ja kogu taim on tihedalt hallikate valkjate karvadega.

Lisaks mitmetele raviomadustele kasutatakse antud taime ka ilutaimena, nii et kellel on huvi proovige järgi!