| Blogi postitused


Nii, et palju õnne kõigile märtsi sünnipäevalistele. Uurime natuke selle imekauni lille kohta.

Nartsiss

Poeedinartsiss (Narcissus poeticus)
Taksonoomia
RiikTaimed Plantae
HõimkondÕistaimed Magnoliophyta
KlassÜheidulehelised Liliopsida
SeltsAsparilaadsed Asparagales
SugukondAmarüllilisedAmaryllidaceae
PerekondNartsiss Narcissus
Sünonüümid
Ajax Salisb.Corbularia Salisb. ex Herb.Hermione Salisb. ex Haw.Jonquilla Haw.

Nartsiss (Narcissus) on sibultaimede perekond amarülliliste(Amaryllidaceaesugukonnast.

Valdavalt on nartsissid valgete või kollaste õitega lilled. Nad on tuntud vähemalt antiikajast ja nende dekoratiivne kasutus ulatub tagasi juba vähemalt Vana-Egiptusse. Need lilled on seotud ka mitmete legendide ja uskumustega. Nartsiss on ka Walesi rahvuslillning seda kasutavad sümbolina mitmed vähivastased organisatsioonid.

Täpne liikide arv varieerub 16 ja ligi 160 vahel. Carl von Linnékirjeldas 1753. aastal kuut liiki, aga näiteks Adrian Hardy Haworthjuba 150 liiki. Liigisisese suure variatiivsuse tõttu on aga keeruline määratleda, et mida arvata liigiks ja mida alamliigiks. 2014. aastal oli WCSP hinnangul nartsissiliike 52, millele lisandus vähemalt 60 eri hübriidi.

Tuntud liikide seas on näiteks kollane nartsiss (Narcissus pseudonarcissus) ja poeedinartsiss (varem tuntud ka kui valge nartsiss; Narcissus poeticus).

Nartsisse on pikalt aedades kasvatatud ning on aretatud tuhandeid kultivare, mis jaotatakse 12 sordirühma.

Nartsissidest on aretatud palju erinevaid sorte (trompet-, suure lisakrooniga, väikese lisakrooniga, täidisõielised, tsiandrus-, tsüklaamen-, dzhonkill-, tatsett-, poeedi-, looduslikult kasvavad ning lõhestunud lisakrooniga nartsissid). Sortide kõrgus varieerub 15-50 cm. Nartsiss on kergesti hooldatav ning hästi paljunev sibullill, mille tütarsibulad kasvatavad kasvuala aastast aastasse. Taim on mürgine ning närilised seda ei kahjusta.

Nartsissid istutatakse haljasalade serva, põõsaste alla või looduslikku aeda. Nartsisse võib ka ajatada potis või taimenõus.

Nartsissid eelistavad kasvada valgusküllases või poolvarjulises kasvukohas. Pinnas peab olema hästi vett läbi laskev. Istutusala pinnast võib parandada mulla kobestamisega ning segades pinnasesse värsket AiamuldaKasvuturvast ja puhast liiva. Nartsissid istutatakse varasügisel, et sibulad jõuaksid enne talve saabumist juurduda. Istutusauku võib lisada Sibullillede Toitesegu. Nartsissi sibulad istutatakse 5-10 cm vahedega u 10 cm sügavusele.

Aprillis avaldame juba uue sünnilille. Peatsete kirjutamisteni.