| Blogi postitused

Meenutab asalead, aga ei ole see. Uurime lähemalt mis taimega on tegu.

Kasvavad troopilises ja subtroopilises Aasias ja Aafrikas. Levinud on ka Jaapanis, Riuku saartel, Taiwanis ja Hiinas. Kuulub madaraliste (Rubiaceae) sugukonda.

Nad on igihaljad läikivate ja tumeroheliste lehtedega põõsad. Kõrgus varieerub 40-140 cm vahel, kuigi meie toatingimustes jääb kasv tavaliselt kuni 60 cm kõrguseks. Tegemist on suhteliselt nõudliku toataimega eeldades, et soovitakse õite ilu nautida korduvalt.  

Liigid– Liike on 140 ringis. Jasmiingardeenia (G. augusta)

Temperatuur ja niiskus

Temperatuur peab olema pigem soe (suvel 20-22 kraadi, talvel 16-20 kraadi). Taime jahedamas hoidmine aitab kaasa õiepungade kujunemisele. Temperatuur ei tohiks langeda alla 15 kraadi. Õhk peab olema niiske. Suvel võib viia õue tuuletõmbuse eest kaitstud kohta.

Valgus– vajab valget kasvukohta, kuid vältida tuleb otsest päikesevalgust (sobib hommikuse või õhtuse päikesega aken).

Kastmine

Kasta tuleb pehme toasooja ja lubjavaba veega pigem mõõdukalt. Ülekastmise korral muutuvad lehed kollakaks, liigse kuivuse korral kolletuvad jällegi õiepungad. Kastmiste vahel on soovitav piserdada õhuniiskuse tõstmiseks pehme ja leige veega suisa iga päev (va õitsemise ajal). Poti võib asetada niiskuse tõstmiseks ka kruusaga täidetud alusele.

Väetamine

Väetada tuleks kasvuperioodil (veebruarist septembrini) ja õitsemise ajal kaks korda kuus tavalisest paar korda lahjema lämmastikurikka väetiselahusega (kasutada võib rododendronitele mõeldud väetist). Muul ajal ei väetata.

Õitsemine

Täidisõied on valged (taime vananedes muutuvad beežikamaks) ja aromaatsed. Õitsemine kestab juulist oktoobrini. Õiepungad arenevad kevadel, mil temperatuur tuleb hoida madalamana (nt 16 kraadi), õhk niiskena ja pakkuda valgusküllast asukohta.

Ümberistutamine

Noori taimi soovitatakse istutada ümber igal aastal (veebruar-märts), vanemaid 3-4 aasta järel. Muld peab olema happeline (lubjavaba). Kasutada võib rododendronitele mõeldud mullasegu. Ise segu segades võtta lehe-, mättamulda ja liiva, millele lisada turvast.

Paljundamine

Paljundatakse pistikutega (7-8 cm pikkused) detsembrist märtsini või sügise alguses. Pistik panna klaasnõu või kilekoti alla juurduma hoides seda soojas. Kevadel võib oksasid tagasi lõigata, et taimele kuju anda. Vältida järske asukohamuutusi.