| Blogi postitused

Sellised kaunid õied köitsid hiljuti tähelpanu. Nii saigi võetud üks oksake endaga kaasa ja sai teiste abiga nimigi üles leitud. Uurime lähemalt, millega siis on tegu.

Viirpuu ladinakeelne nimetus on Craetagus – sellesse perekonda kuulub päris mitu alamliiki nagu näiteks harilik, verev ja tömbilehine viirpuu ning paljud teised. Need kõik on roosõieliste sugukonnast, tavaliselt asteldega põõsad või puud.

Looduslikult levib viirpuu põhjapoolkera parasvöötmes. Palju kasvatatakse teda linnaruumis haljastustaimena, sageli kasvab koduaedades. Ida-Euroopas on levinud u 40 liiki, millest enim uuritud on verev viirpuu. Põhja-Ameerikas on leitud koguni kuni paarsada viirpuu liiki. On väiksemakasvulisi ja suuremaid, mõned on väga dekoratiivsed, eriti just õitsemise ajal.

Inglise keeles on viirpuu nimetuseks Hawthorn, quickset, thorn-apple tree, whitethorn ja May tree. Viimase järgi andsid esimesed ameerika väljarändajad oma laevale nimeks Mayflower.

Legend– viirpuud iseloomustavad okkad, millega on seotud palju legende.

Üks legend räägib, et viirpuu olla koduks haldjatele, neid kodusid kaitsevadki viirpuu pikad astlad. Eriti maiööl, kui haldjad olla väga aktiivsed, tuleks püüda end mitte toetada viirpuu tüve vastu, sest just siis on haldjad valmis meelitama inimesi endaga kaasa tulema. Ka ei tohiks inimene viirpuud maha raiuda, see pahandaks haldjaid eriti. Kui seda ikkagi tehakse, peaks asemele istutama uue puu, et vältida järgnevaid pahandusi pereliikmete või raiuja elus.

Iirlased uskusid, et viirpuud ei tohi isegi kõigutada ja oli kindel aeg, mil tohtis viirpuu õisi lõigata – jällegi seostati seda maiööga.

Vanas Roomas oli viirpuu pühendatud sünni-, abielu ja tervisejumalanna Cardeale, kes kaitses lapsi nõidade ja vampiiride eest. Viirpuud nimetati maipuuks või maiõieks ja Cardeat Maikuningannaks.

Viirpuu sümboliseeris uut algust ja viljakust, teda austati kevadpidustuste ajal. Õisi kasutati pulmatseremooniatel nii Vanas Roomas kui Kreekas.

Saksamaal seevastu seostati viirpuud surmaga ja kasutati matusetseremooniatel.

Skandinaaviamaadest on pärit legend, et viirpuu lõi piksejumal Thor ühe välgunoolega. Viirpuu puitu kasutati tuleriitades. Thor aitas ka vastuseid saada vaenlaste kohta, kui tema poole pöörduti viirpuu okas käes.

Skandinaavias peeti viirpuud võimsaks kodu kaitsjaks, eriti pidi kaitsma seinale naelutatud viirpuuoks pikse eest, samuti õelate hingede eest, kes ei julgenud viirpuule läheneda.

Nimetus Craetagus pärineb vana-kreekakeelsest sõnast kratos, mis tähendab jõudu. Viirpuu puit ongi kõva, tihe ja raske

Üheemakasel viirpuul on paar ilusat kirjuõielist sorti: ‘Rosea’ kroonlehtede tipud on heledamad roosad, ‘Bicolor’ püüab pilku jõulisema helepunase värviga. Mõlemad kasvavad pisikeseks paari meetri kõrguseks puuks.

Valgekirjude lehtedega ‘Variegata’ loob heleda laigu aia varjulises osas. Eredas päikesepaistes kipuvad selle sordi lehed pruuniks kõrbema.

Kasutage hekitaimena üheemakalist viirpuud. Temast moodustub tihe ja läbitungimatu hekk.

Tömbilehise viirpuu (C. laevigata) levila jääb meist lõuna poole. Küll aga kasvab meil Läänemaa puisniitudel ja Saaremaal tema hübriid skandinaavia viirpuuga – kuramaa viirpuu (C. × curonica).

Aednikud hindavad eriti tömbilehise viirpuu täidisõielisi sorte: erepunaste õitega on ‘Paul’s Scarlet’, sutsu heledam karmiinroosa on ‘Rubra Plena’ (tuntud ka kui ‘Rosea Plena’). Mõlemad kasvavad meil ilusaks väikeseks puuks ja on iga aia ehteks. Kõige vähem on levinud valgeõieline ‘Plena’, küllap ka seetõttu, et samal ajal õitseb palju teisi valgete õitega puid-põõsaid.

Viirpuud taluvad nii külma talve kui põuda. Viirpuu eelistab päikeseküllast kasvukohta. Nad on pinnase suhtes vähenõudlikud.

Tervendavad omadused

Rahvameditsiinis tarvitatakse viirpuu vilju ja õisi. Koguge õied õitsemise algul ja kuivatage õhurikkas ruumis. Augustis-septembris valmivaid vilju kuivatage kas päikese käes või ahjusoojas.

Proovige lindudest ette jõuda, sest ka nemad ihuvad viirpuu viljade peale hammast.Viirpuu viljadest või õitest valmistatud teed tarvitatakse närvilisuse, unetuse, naiste ja meeste üleminekuhäirete, tuuletõmbusest tingitud peavalude, südamehäirete ja kõrgenenud vererõhu korral.

Viirpuu viljad ja õied laiendavad aju ja südame veresooni, parandades nende elundite varustamist hapniku ja toitainetega. On selgunud, et viirpuu glükosiidid, atsetüülkoliin ja koliin mõjutavad rasvade ja kolesterooli ainevahetust ning tõrjuvad skleroosi.

Kui Teil kasvab aias viirpuu, sisi palun tehke pilti ja saatke meile. Saame kõik koos kaunid õisi imetleda!