| Blogi postitused

Kaunid sinised õied lummavad koheselt mind!

on umbes 15 liigiga sibulmugultaimede perekond lauguliste sugukonnas. Nägus broodia (B. elegans) sirgub kuni 30 cm kõrguseks. Ta on vähenõudlik ja vastupidav, teda on lihtne kasvatada. Sibulaid pole vaja talveks üles võtta.

Broodia õitseb juulis-augustis. Sinised kuni sinilillad kellukjad õied on koondunud hõredatesse sarikõisikutesse ja puhkevad pärast jaanipäeva.

Leidke broodiale soe päikesele avatud ning vett hästi läbilaskva pinnasega koht. Vältige paika, kus sügisel ja talvel on  liigniiskust, mugulad võivad seal hävida. 3-4 aasta tagant võiks mugulapesad pärast õitsemist välja kaevata, eraldada tütarmugulad ning taimed taas maha istutada. Samas võib mugulaid hoida ka ületalve nagu gladiooli.

Broodia talub pikemaid kuivaperioode ja on leplik kerge varju suhtes. Lumeta talvel vajab kasvukoht kaitset.

Mugulate istutamisel jätke nende vahele umbes 10 cm. Sobiv istutussügavus kergemas mullas on 4-5 mugula läbimõõtu. Raskemas mullas ei soovita ma broodiat üldse kasvatada või siis pange mugul 3-4-kordse läbimõõdu sügavusele.

Kuna broodia võib ühel kohal kasvada tükk aega järjest, sobib ta hästi püsikupeenra serva, samuti madalate põõsaste vahele. Ta on hea kaaslane pojengidele, kõrrelistele, astilbedele, madalamakasvulistele sibullilledele.

Kodustes tingimustes broodiat kahjuks ajatada ei õnnestu. Hollandi lillekasvatajatel on tehnoloogia ajatamiseks olemas.

Broodiat aetakse sageli segi suvitähikuga (Triteleia) ning vahel ka sämplillega (Dichelostemma). Kõigi kolme perekonna esindajad kasvavad looduslikult Põhja-Ameerika lääneosas ning on botaaniliselt üksteisele lähedased.

Hüatsint-suvitähikul (T. hyacinthina) on valged kuni lavendliroosad tähtjad õied, mis paiknevad 45-60 cm kõrgustel vartel kumerates sarikõisikutes. Hõre suvitähik (T. laxa) kasvab 60-75 cm kõrguseks. Eestisse on mugulaid toodud peamiselt Hollandist, kus ta on laialt levinud. Tuntuim sort on lillade õitega ‘Koningin Fabiola’, mis on põhiliigist jõulisema kasvu ja suurema arvu õisikuvartega. Õitseb tavaliselt juulis.

Ootame aga kevadet et uusi taimi maha istutada ja katsetada!