| Blogi postitused

Ekmead on pärit troopilisest Lõuna-Ameerikast ning kuulub bromeelialiste (Bromeliaceae) sugukonda. Lehed on nahkjad, kaetud hallika katuga moodustades ilusa kodariku. Ekmead on väga kaunid ja suured dekoratiivtaimed.

Liigid– perekonda kuulub 182 liiki kodarikepifüüte. Tuntuim selle sugukonna esindaja on harilik ananass (Ananas comosus).

  • Vöödiline ekmea (A. fasciata)
  • Lüddemanni ekmea (A. lueddemanniana)
  • mennikpunane ekmea (A. miniata)

Temperatuur ja niiskus

Taluvad kuivemat õhku, kuid vajavad sooja (18-24 kraadi). Mitte hoida jahedamas kui 15 kraadi. Kui lehetipud muutuvad pruuniks, on taim liiga soojas ja kuivas keskkonnas. Jahedas ei puhke õitsele. Talub tuuletõmbust.

Valgus– asetada valgusrikkasse kohta vältides otsest päikesevalgust.

Kastmine

Jälgida, et muld oleks mõõdukalt niiske, kasutada pehmet ja leiget vett. Suvel võib kasta ka kodarikku, talvel mitte. Talvel võib lasta mullapallil läbi kuivada. Suvel võib piserdada.

Väetamine

Väetatakse nõrga tasakaalustatud väetisega kasvuperioodil harva (2 nädala tagant). Kui kasvuperioodil väetatakse kodarikku paari nädala tagant, tuleks seda kord kuus pesta väetisejääkidest. Võib ka mitte väetada.

Õitsemine

Õitseb reeglina kesksuvest sügistalveni. Õitsema puhkemise soodustamiseks võib kasutada etüleeni. Kodus võib panna taime koos küpsete õuntega paariks päevaks ka kilekoti alla. Pärast õitsemist kuivab peataim ära. Kevadel kasvavad uued võrsed, millede õitsema hakkamiseks võib kuluda üle aasta.

Ümberistutamine

Taim ei vaja tihti ümberistutamist. Substraat segatakse lehemullast, turbatükkidest, puukooretükkidest, puusöetükkidest ja liivast. Kasutada võib ka liivaga segatud aiamulda, kaktusemulda või orhideemulda. Eelistada väikest savist potti.

Paljundamine– tütartaimed võib kevadel või suvel peataimest eraldada ja eraldi istutada. Hea õhupuhastaja.

Energeetiline mõju 

“Vöödilisel ekmeal on naiselikult õrn, pehme ja rahustav iseloom. Ta hoiab elamises rahutunde ja heatahtlikkuse, ei lase vastikul tujul tulla, puhastab apaatia ja igatsemise negatiivsest energiast. Sobib sinna, kus inimesed on tihti solvunud või kuhu inimesed tulevad nutma.

Särav ekmea kaitseb negatiivsuse eest, mis tuleneb kadedatest ja ahnetest inimestest. Kadedus ja ahnus lõhuvad harmooniat, teevad augu energeetilisesse ruumi ja selle kaudu voolab välja eluenergia.” 

Kas sul juba kodus kasvab ekmea, siis tee pilte ja saada sellest kaunist taimest meilegi;)