| Blogi postitused
Forsüütia

Tehes õues jalutuskäiku siis püüdis minu pilku selline praegusel ajal õitsev puu/põõsas. Muidugi polnud mul õrna aimugi, et tegemist on forsüütiaga, aga nüüd ma siis tean ja alljärgnevalt saabki tutvuda selle imekaunite kollakates õites põõsaga.

Forsüütia (Forsythia) taimeperekond on saanud nime inglase William Forsyth’i (1737-1804) järgi, kes oli Londonis Kensingtoni Botaanikaaia direktoriks. Perekonda kuuluvad heitlehised, vastakute saagjaservaliste liht (ka liit-lehtedega) põõsad. Võrsed on paljad, õõnsad või kilejatest põikvaheseintest koosneva säsiga. Õied kollased, neljatised, 1-3(6) kaupa, lehtede kaenlas, vili kupar, rohkete tiibjate seemnetega. Liigid on meil üsna külmahellad ja külmuvad üsna tugevasti karmimatel talvedel. Nad pole nõudlikud mulla viljakuse suhtes, kuid aegajalt ümber põõsa komposti lisamisegasaab heale kasvamisele tõhusalt kaasa aidata. Põõsad õitsevad teise kasvuaasta võrsetel, mistõttu igasugust lõikamist ja kärpimist on mõistlik teostada kohe pärast õitsemist. Välja tuleks lõigata ka kuivanud oksad. Forsüütiaid on üsna hõlpus paljundada vegetatiivselt, juurevõsudest, haljaspistikutest, võrsikutest. Perekonnas 7 liiki, millised on pärit Ida-Aasiast, üks liik ka Euroopast.

Looklev forsüütia (F. suspensa) Suudab kasvada ca 3 m kõrguseks põõsaks, võrsed looklevad, allapoole hoiduvad, mullaga kokku puutudes juurduvad. Liik pärit Põhja- ja Kesk-Hiinast, kasvades seal mäenõlvadel. Võrsed nõrgalt neljakandilised, seest õõnsad. Lehed munajad lihtlehed, või kahe- ja kolmejagused lihtlehed kuni kolmetised liitlehed, kuni 9 cm pikad, ja 5 cm laiad, saagja servaga, terava tipu ja laikiilja alusega. Õied 1-2 kaupa, kuldkollased, vili (kupar) kitsasmunajas, külgedelt kokkusurutud, näsadega kaetud. Õitseb aprill-mai, enne lehtimist. Liik on meil karmidel talvedel üsna tugevasti tagasi külmunud. Õiepungad talvituvad hästi alumistel okstel lume all, seetõttu õitseb pärast karmimaid talvesid ainult maapinnalähedaselt. Haljastuses on tänu kevadisele varajasele õitsemisele ja kuldkollastele õitele palju tähelepanu pälvinud. Kasutatakse linnahaljastuses, koduaedades, kiviktaimlate servades jne. Vajalik oleks taimi istutada põhjakaartest varjatud alale – on külmakahjustused väiksemad. Tore liik, soovitaks senisest enamat kasutamist.

Värdforsüütia (F. x intermedia) vanemliikideks on F. suspensa x F. viridissima Lindl. (roheline f.). Põõsad on kuni 2 m kõrgused püstiste või allalooklevate võrsetega, lehed piklikmunajad kuni – süstjad, kuni 12 cm pikad, vahel ka kolmejagused, leheserv tipuosas jämesaagjas. Õied tumekollased, 2-3 kaupa, õitseb aprill-mai. Liik on meie oludes külmakindlam kui eelmine, kuid karmidel talvedel on kahjustuspilt sama eelmisega. Haljastuses kasutamine analoogne eelmise liigiga. Õitseb rikkalikumalt kui looklev forsüütia. Palju on Euroopas aretatud sorte: ‘Beatrix Farrand’ – tugeva, püstise kasvuga, keskmisekasvuline põõsas, kuldkollaste õitega, varane õitseja; ‘Freja’ – püstise kasvu, tumeroheliste suurte lehtedega ja tumekollaste õitega; ‘Golden Times’ – lisaks õitele lehed puhkedes kuldkollased, hiljem kollase kuni puhasvalge servaga; ‘Goldzauber’ – eriti talvekindel sort, suurte kuldkollaste õitega; ‘Lynwood’ – Iirimaalt pärit sort, suurte, kuldkollaste õitega; ‘Spectabilis’ – Rikkaliku õitsemisega laiuv sort; ‘Spring Glory’ – väga rikkaliku õitsemisega, õied suured helekollased; ‘Week-End’ – erkkollaste, väga vara puhkevate õitega.

Forsüütial on kuldkollased kuni oranžid kellukesekujulised õied, mis asuvad pikki võrset 1-3 kaupa. Õitseb põõsas aprilli lõpus mai alul enne lehtimist, et õite ilu täies hiilguses välja paistaks.

Mulla suhtes pole forsüütia nõudlik, kasvukoht peab olema aga päikseline, nagu enamusel rikkalikult õitsvatest põõsastest. Poolvarjulises kasvukohas on õisi poole vähem.

Noori taimi võib julgelt peale õitsemist kärpida, see sunnib neid uusi võrseid kasvatama. Ka vanad oksad lõigatakse igal aastal peale õitsemist maapinnalt välja ning kärbitakse külgmisi, laiutama kippuvaid võrseid. Suve jooksul kasvavad tugevad noored võrsed, mis sügiseks puituvad ja järgmisel paaril aastal rikkalikult õitsevad.

Kui Teil ta hetkel aias õitseb, siis tehke pilte ja saatke meile või kirjutage julgelt kuidas kaunis põõsas Teie aedasid ehib 😉