| Blogi postitused
Freesias

Milline värvide mäng, imekaunis. Vaatame kuidas seda taime hooldada.

Kommikarbilt ja lilleseadeist tuntust kogunud freesia sobib kasvatada nii aias peenral kui ka sobiva suurusega lillepotis.

Lisaks kaunile väljanägemisele on freesial ka mõnus, veidi sidrunit meenutav aroom. Vaasis püsib ta pikalt kaunina. Mida veel ühelt lillelt tahta?

Saksa arsti Friedrich Heinrich Theodor Freese (1795-1876) järgi nime saanud ja 16 liiki hõlmav perekond freesia (Freesia) kuulub võhumõõgaliste sugukonda. Looduslikult kasvab neid peamiselt Lõuna-Aafrikas. Kasvatatakse enamasti hübriidseid sorte, aga ka liike. Freesia nii liht- kui täidisõied meenutavad veidi lehtrit või kellukat ja võivad olla valged, kollased, punased, sinised ja violetsed. Kauneid õisi saadab meeldiv aroom, kuigi nii mõnelgi hübriidsel sordil võib aroom suuremate õite kasuks olla vaevumärgatav või hoopis puududa.

Freesia kasvatamine polegi nii ilmvõimatu, kui see esialgu paistab. Kaunite õitega freesiaid võib kasvatada nii eraldi peenras kui ka püsikute vahel. Peaasi, et kasvukoht oleks tuulte eest kaitstud ja päikeseline. Eelistatuim kasvumuld võiks olla huumusrikas ja vett hästi läbilaskev, ei sobi kohad, kuhu jääb pikalt seisma vihma- või kastmisvesi ning muld on raske ja tihke.

Mugulsibulad istutatakse 6-7 cm vahedega umbes 5 cm sügavusele. Parim aeg selleks on mai lõpp, mil jagub nii õhu- kui mullasoojust. Vajadusel kaitstakse noori taimi öökülmade eest kattelooriga. Enne kui ilmuvad õievarred, võib taimi paar korda täisväetise lahusega väetada. Kuival ajal tuleb taimi ka kasta. Õisi on loota heades tingimustes kasvanud taimedelt augustis-septembris ehk 3-4 kuu möödudes peale mahapanekut.

Sügisel, enne külmasid (mugulsibulad on külmaõrnad) kaevatakse mugulsibulad üles, kuivatatakse, sorteeritakse ning hoitakse pimedas ja jahedas, kuid külma eest kaitstud õhurikkas ruumis.
Ka suuremates lillepottides õnnestub freesiate kasvatamine. Selleks valida kindlasti auguga lillepott läbimõõduga 20 cm. Potipõhi täita drenaažiks sobiliku materjaliga. Kasvatamiseks sobib tavaline, vett hästi läbilaskev lillemuld, millega pott peaaegu servani täidetakse, kuid jättes ruumi ka kastmiseks. Ettevalmistatud potti on paras istutada 9 mugulsibulat umbes 5 cm sügavusele. Peale istutamist kastetakse mulda kergelt ning seejärel asetatakse pott õhurikkasse ja päikselisele kohale.

Hea, kui freesiate kasvatamisel oleks öine temperatuur madalam, kui päevane. Öösel +8º…+13º C, päeval +15º…+21º C.

Enne lehtede ilmumist olla kastmisega tagasihoidlik. Hiljem kasta potis kasvatatavaid freesiaid regulaarselt, vältides nende kuivalejäämist või läbivettimist. Kastmiskordade vahel lasta mullapinnal veidi taheneda. Kui lehti on juba 4-5, väetatakse taimi kord paari nädala tagant täisväetise lahusega.

Kui potis kasvanud taimed on oma õitsemise lõpetanud, vähendatakse järkjärgult kastmist, lastes lehtedel kolletuda ja kuivada. Seejärel võetakse mugulsibulad mullast, puhastatakse, sorteeritakse ja jäetakse talvituma pimedasse, jahedasse, kuid külma eest kaitstud õhurikkasse ruumi.

Eestis kasvatatakse kasvuhoones suureõielist paljudes värvitoonides (valgest ja kollasest punaste, siniste ja violetseteni) hübriidfreesia (F. x hybrida) liht- ja täidisõielisi sorte. Freesia sobib suurepäraselt ka aia- ja lõikelilleks. Ta on lilleseadete tegijatele lemmikuks, sest püsib vaasis kaua värskena. Aeda istutamiseks on soovitav taimi märtsis-aprillis kasvuhoones või toas pottides ette kasvatada, et õitsemise periood pärast kasvukohale istutamist oleks pikem. Kasvukohale istutades peaks sibulate sügavus olema umbes 8 cm. Freesiad õitsevad 4-5 kuud pärast mugulate istutamist. Freesiale sobib huumusrikka, kerge ja parasniiske pinnasega päikeseline kuni kergelt varjutatud kasvukoht. Mugulsibulad tuleks talveks välja kaevata ning hoida üle talve kuivas, jahedas ja pimedas ruumis, kus oleks välditud külmumine. Freesiat saab edukalt ka ajatada. Sisetingimustes vajavad freesiad jahedat (mitte üle 13°) õhurikast kohta. Õiepungade ilmudes väetada igal nädalal täisväetisega. Peale õitsemist vähendada järk-järgult kastmist, et lehed kuivaksid.

Jagage meiega oma freesiapilte!