| Blogi postitused

Pildil, siis kaunid õied meie lillepoest.

Kuulub korvõieliste (Asteraceae) sugukonda pärinedes Lõuna- Aafrikast. Gerbera on puhmiku moodustavate, suurte ja karvaste, lehtedega õisdekoratiivne taim. Liht- või täidisõied meenutavad karikakra õisi ning nende värvide valik on rikkalik. Kasvab kuni 40 cm kõrguseks.

Tegemist on kapriisse toataimega, mida on teisel aastal kodustes tingimustes keeruline uuesti õitsema saada. Gerbera liike on 35, kuid potilillena kasvatatakse vaid G. Jamesonii’d.

Temperatuur ja niiskus

Temperatuur peaks olema soe või jahe (suvel 20 kraadi ja talvel 10-15 kraadi). Samas vajab taim niisket õhku. Lühiajaliselt talub kuni 5 kraadilist temperatuuri. Suvel võib viia õue, kuid vältida tuleks tuuletõmbust.

Valgus

Gerberale sobib valge kasvukoht (sh talvel), isegi täispäike, kuid sobiv on ka hajusvalgus.

Kastmine

Kevadest sügiseni kasta julgelt ja korrapäraselt siis, kui mullapind on peaaegu läbi kuivanud. Juurtel ei tohiks lasta täielikult läbi kuivada. Kuigi kasvuperioodil tuleb taime kasta tihedalt, tuleb olla ettevaatlik ülekastmise suhtes. Puhkeperioodil tuleks kasta pigem harva. Kastmisel ei tohiks lehed saada märjaks, kuid neid võib piserdada regulaarselt. Mitte jätta vett potipõhja.

Väetamine

Väetada tuleks kasvuperioodil (veebruarist oktoobrini) kord kuus vähese lämmastikusisaldusega väetisega (õitsvatele toalilledele mõeldud väetis). Muul ajal on soovitav väetamist vältida.

Õitsemine

Õied on 5 cm läbimõõduga meenutades karikakra õit. Õitseb maist septembrini ning kodustes tingimustes ligi kuu aega (jahedamas keskkonnas 2-3 kuud). Kuivanud õied tuleks ettevaatlikult eemaldada. Õite värve on palju (punane, oranž, kollane, roosa, valge jne). Kui algselt oli gerbera levinud pigem lõikelillena, on nüüd hakatud kasvatama teda ka potilillena. Vili on seemnis.

Ümberistutamine 

Ümber tuleks istutada kevadel hea drenaažiga mulda. Muld peaks olema kerge ja vett hästi läbilaskev, nt lehekõdu-, turba- ja liivasegu (2:1:1). Taim ei talu ümberistutamist hästi, sest tal on tugev juurestik.

Arvesse võttes, et teisel aastal on keeruline taime uuesti õitsema saada, visatakse tavaliselt vana taim ära ja ostetakse uus.

Paljundamine

Paljundamine toimub jagamise teel või seemnetega kevadel. Seemned tuleks külvata märtsis kergesse mullasegusse ning potti hoida 21-24 kraadises kasvukohas. Piserdada regulaarselt vältides liigniiskust. Seemned tärkavad paari nädalaga.

  • Talveks võib jätta taimele alles vaid mõningad lehed, ülejäänud peale kuivamist eemaldada. Soovitav on asetada poti alla puitplaat.
  • Hea õhupuhastaja.