| Blogi postitused
Pildil Haworthia fasciata

Egas midagi jätkamegi ikka kaktuseliste perekonnaga.

Vähenõudliku taimena sobivad havortiad nii kontorisse kui hajameelsele lillesõbrale.

Lõuna-Aafrikast pärit havortia (Haworthia) perekonda kuulub üle 150 liigi sukulentseid rohttaimi. Liigiti varieeruvad lehed on paksud ja kaetud mügarate, kühmukeste või laigukestega ning asetsevad taimevarrel spiraalselt või moodustavad kodariku, vars on taimedel lühike või puudub hoopis. Taime kõrguseks on kuni 20 cm. Väikesed ilmetud õied asetsevad pika varre otsas hõredas kobarõisikus.

Kuna havortiate näol on tegu on väikeste ja vähenõudlike kuid üsnagi dekoratiivsete taimedega, siis sobivad nad kasvatamiseks kitsastes oludes nii kodus kui kontoris.

Havortiad saavad kenasti hakkama nii päikselisel kui poolvarjulisel kasvukohal. Hästi sobib nii ida-, lääne- kui lõunasuunda avanev aknalaud. Eredate päikesekiirte eest (eriti varakevadel) tuleks taime siiski kaitsta, vastasel korral muutuvad muidu rohelised taimed punakaks. Punakas jume kaob, kui taim on mõnda aega eredast päikesest eemal. Kuigi suvine õueviimine teeb taimele head, peaks punakaks muutumise vältimiseks valima suvituskohaks poolvarjulise asukoha.

Kastmisega ei maksa üle pingutada. Enne järgmist kastmiskorda lasta mullapinnal kuivada. Vahelejäänud kastmiskorrad ei tee taimele paha. Küll aga võib ülekastmine ja alusele kogunev vesi mädanikke põhjustada ja taime hukutada. Kastmisel jälgida ka, et vesi ei satuks lehekodariku keskele, see võib samuti mädanikke põhjustada. Samal põhjusel ei maksa taime piserdada, kuivas õhus tunneb ta end üsnagi hästi. Talvised kastmiskorrad olgu harvemad kui suvised.

Väetada vähe, vaid kevadel-suvel kaktustele ja sukulentsetele taimedele mõeldud väetisega, talvel üldse mitte väetada.

Kui pott on tihkelt taimi täis kasvanud, on aeg ette võtta ümberistutamine. Parim aeg selleks on kevadel veebruaris-märtsis. Istutusmuld olgu toitainetevaene, kerge ja vett hästiläbilaskev, sobib kaktustele mõeldud istutusmuld.

Paljundada on lihtne kõrvalvõsudega, mis murtakse emataime küljest lahti kui juured on all ja istutatakse eraldi pottidesse.

Nii, et kes otsib taime, mis ei nõua nii palju tähelepanu, siis siin on teile just sobiv.