| Blogi postitused

Tuntakse nimedega ehk majaõnn ehk kodurahu ehk poisipea. Neile, kel napib ruumi suurte ja lopsakate taimede jaoks, sobib toataimeks helksiine – madalakasvuline, õrnade ja väikeste lehtedega armas toataim.

Kuulub nõgeseliste (Urticaceae) sugukonda pärinedes Sardiiniast ja Korsikalt.

Ta on madal, roomav väikeste ja ümmarguste lehtedega taim. Kõrgus on 5-15 cm. Sobib näiteks pinnakattetaimeks.

Suhteliselt vähenõudlik taim.

Temperatuur ja niiskus

Temperatuur peaks olema jahe (10-16 kraadi), kuigi ta on võimeline kohanema ka soojemas ruumis. Soojas ruumis võib välja venida. Talvel oleks hea viia ta jahedamasse (5-10 kraadi) ja valgemasse kohta, et anda puhkeperiood, mil toimub õiepungade moodustumine. Helksiine talub lühiajaliselt isegi 0 kraadi. Õhuniiskus peab olema kõrge. Ei talu tuuletõmbust.

Valgus

Sobib hajusvalgus (põhjapoolne aken), vältida otsest päikesevalgust.

Kastmine

Kasta tuleb korrapäraselt asetades pott 10 minutiks veeanumasse (kastetakse alt). Üleliigne vesi lasta ära nõrguda. Jahedas kohas kasta vähem. Ei talu läbikuivamist. Hommikuti võib piserdada.

Väetamine

Suvel väetada paar korda kuus lahja rohelistele toataimedele mõeldud väetisega. Muul ajal ei vaja väetamist.

Õitsemine

Õied on rohekad ja suhteliselt silmatorkamatud asudes lehekaenlais.

Ümberistutamine

Ümber võib istutada igal kevadel taime veidi tagasi lõigates. Vajadusel võib teda uuendada ka teist korda aastas suve lõpus. Muld peab olema huumus- ja toitaineterikas ning õhku hästi läbilaskev. Mulda ise segades võtta aiamulda, kompostmulda ja jämedat liiva (4:2:1). Pott võiks olla lai ja madal. Poti põhja on soovitav teha hea drenaaž (nt kergkruusast).

Paljundamine

Hiliskevadel taime jagamise teel või pistikutega. Ümberistutamise käigus võib jagada vana taime osadeks, mille läbimõõt on mõned sentimeetrid ja istutada 4-5 sellist tükki ühte potti (poti läbimõõt 8-10 cm). Võib katta alguses kilekotiga, et lehed ei närbuks (eriti soojas ruumis). Seda on hea teha vanemate taimede puhul, millede keskosa on kolletunud, et anda taimele uus ja värske välimus.

Helksiine (Soleirolia soleirolii) on mediterraanse päritoluga roomavate vartega taim. Looduslikult leidub teda kasvamas Itaalia lähiümbruses – Korsikal ja Sardiinias, kus ta niiskemapoolsetes ja poolvarjulistes kasvukohtades katab ühtlase vaibana suuri alasid.

Helksiine on levinud ka nimetuste majaõnn, kodurahu ja poisipea all. Ka inglise keeles on helksiinel mitmeid nimetusi nagu beebi pisarad (babys tears), ingli pisarad (angels tears), tegele-oma-asjadega (mind-your-own-business), korsika nuhtlus (The Corsican curse). Saksa keeles on ta tuntud poisipea (bubiköpfchen), soome keeles aga majaõnne (kodinonni) nime all. Oma ladinakeelse nime on ta saanud botaaniku Joseph Francois Soleirol´i järgi.

Helksiinet pole raske kasvatada. Ta lepib hästi nii varjulise kui päikselise (suvist otsest lõunapäiksest siiski vältida) kasvukohaga. Kuigi eelistatum oleks jahedam kasvukoht (+10…+16° C), saab helksiine hakkama ka soojemas ruumis. Soojas ruumis kasvades võiks helksiinet õhuniiskuse suurendamiseks veidi piserdada ning tal peaks olema ka piisavalt valgust, muidu muutuvad varred kiduraks ja venivad välja.

Kui suvine kasvukoht on valge ja päikseline, siis tuleb helksiinet ka usinamalt kasta, sest kuivale jäädes muutuvad lehed kuivaks ja kogu taim võib hukkuda. Kui kasvukoht on poolvarjus, siis taime kastetakse vähem. Ka talvel kastetakse harvem. Jälgida vaid, et muld oleks pidevalt ja parasjagu niiske. Ülekastmine võib soodutada mädanike teket ja taime hukkumist.

Väetada kevad-suvisel perioodil mõõdukalt (1-2x kuus), talvel üldse mitte. Vanemad taimed muutuvad keskelt kollakaks ja lehed hakkavad kuivama ning taim kaotab oma dekoratiivse välimuse. Taime uuendamine ja paljundamine võetakse ette kord aastas, kevadeti. Siis jagatakse taim väiksemateks osadeks ja istutatakse ühe või mitmekaupa pottidesse vastavalt sellele kui lai on valitud istutusanum. Istutusmuld võiks olla toitaineterikas, vett hästiläbilaskev. Kui toaõhk on liialt kuiv, siis vältimaks lehekeste kuivamist võib vastistutatud taimed katta tagurpidi peale pandud kilekotiga, plastpudeli või purgiga.

Helksiine lehed on valdavalt ilusad säravrohelised, kuid tal on ka mitmeid erineva lehevärviga (kollakad, valged, kirjud) teisendeid. Õied on väikesed ja valkjasrohelised, kuid õitsemas näeb taime harva. Helksiine sobib hästi kasvama nii madalatesse anumatesse, terraariumitesse kui pinnakattetaimeks talveaeda.

Nii, et kellel on soovi, siis kirjutage meile ja tellime teile!