| Blogi postitused

Tõeliselt kaunid õied, uurime lähemalt millega tegemist.

Jatropha on hariliku perekonna Euphorbiaceae õistaimede perekond. Nimi on tuletatud kreekakeelsetest sõnadest ἰατρός, mis tähendab “arst”, ja τροφή, mis tähendab “toitumine”, sellest ka üldnimetus füüsiline pähkel. Teine levinud nimi on nõgespurge. See sisaldab umbes 170 liiki mahlakaid taimi, põõsaid ja puid.

Kui ühel taimel on pudelit meenutav tüvi, viigimarju meenutavad lehed ja korrallpunased õied siis tahes-tahtmata püüab see pilke.

Suured lõhistunud lehed, 7-12 osaks. Efektsed , lehtede kohal kõrguvad korallpunased õied. Vajab ruumi ning päikselist kuni poolvarjulist kasvukohta. Suvel kasta regulaarselt ja ohtralt, kuid kastmiskordade vahel lasta mullapinnal veidi kuivada. Vältida mullapalli läbivettimist. Talvisel puhkeperioodil kasta tagasihoidlikult. Talvel võib langetada lehed, kuid kevadel tulevad uued. Väetada vähe, vaid kevadel-suvel.

Aga just selline on Kesk-Ameerikast pärit turd jatrofa (Jatropha podagrica). Tumerohelised lehed on taimel käelaba suurused ning meenutavad viigimarja lehti. Sukulentse taime tüvi on pudelikujuline, altpoolt jämedam, ülevaltpoolt peenem. Tumeroheliste lehtede kohal pika varre otsas kõrguvad pisikesed korallpunased õied loovad toreda kontrasti.

 

Kauneid õisi kannab taim varakevadest hilissügiseni. Talvel, mil valgust on kasinalt tuleb õitsemisse vahe sisse. 

Vähenõudlikku turd jatrofat on lihtne kasvatada. Kasvukohaks valida päikseline kuni poolvarjuline kasvukoht. Hästi sobib lõuna-, ida- või läänesuunda avanev lai aknalaud või selle vahetu lähiümbrus. Suvel armastab taim sooja (+18°…+25° C) ja päikesepaistet, talvel puhkeperioodi ajal, võiks temperatuur olla veidi madalam, +16º…+20º C. 

Suvel, aktiivsel kasvuperioodil kasta regulaarselt, ent lasta kastmiskordade vahel mullapinnal kuivada, mullapalli läbivettimist vältida. Vahelejäänud kastmiskorrad ei tee sukulentsele taimele midagi halba. Talvel kasta tagasihoidlikult või hoida päris kuivalt. Väetada tagasihoidlikult, vaid kasvuperioodil kaktustele ja sukulentsetele taimedele mõeldud väetiselahusega, talvel mitte väetada. 

Talvise puhkeperioodi saabudes langetab taim lehti, kuid muretsemiseks pole põhjust, kevadel kasvatab ta taas uued lopsakad lehed. Kuid lehtede langetamist võivad põhjustada ka äkilised keskkonnamuutused nagu jahe tuuletõmme, transport ühest kohast teise jne. Kuid kui taim on uute oludega kohanenud, kasvatab ta taas uued lehed. 

Varakevadel, veebruarist märtsini võib taime vajadusel ümber istutada. Istutusmuld peaks olema toitainetevaene, kerge ja vett hästiläbilaskev, hästi sobib näiteks näiteks kaktustele ja sukulentsetele taimedele mõeldud muld. Potipõhja asetada liigse kastmisvee äravalgumiseks drenaažikiht. 

Kuigi efektse välimusega taime on lihtne kasvatada, pole ta just parim valik väikelastega ja lemmikloomadega kodudesse – taime mürgine piimmahl ärritab nahka ja limaskesti.

Imeilus on see taim.