| Blogi postitused

Nu nii paljud võivad arvata ja ma ise ka alguses, et tegemist on mandariinipuuga. Kuid ei, sarnased viljad on aga tegemist hoopis teise puuga, uurime, mida see puu meile kõneleb.

On eluruumis kasvatamiseks kõige vähenõudlikum.
Sageli peetakse teda väikeste oranžide mandariinitaoliste viljade pärast ekslikult mandariinipuuks, tegelikult on ta mandariinipuu (Citrus reticulata) ning jaapani kinkanipuu (Fortunella japonica) ja hariliku kinkanipuu (F. margarita) hübriid. 

Kalamondiinipuud toodi Euroopasse umbes 160 aastat tagasi Filipiinidelt, toataimena on neid müüdud mõnikümmend aastat. Kuigi nimetus paneb ta puude hulka, on potis kasvav kalamondiinipuu pigem põõsake. 

Tubastes tingimustes võib ta aastatega sirguda meetri kõrguseks, õitsema ja viljuma hakkab aga juba mõneaastasena. Heades tingimustes on põõsakesel rikkalikult vilju. Need on siiski vaid silmarõõmuks, sest mõrud ja hapud viljad pole just kõige maitsvamad.

Isetolmlevate õitega soojalembeline tsitruseline. Kasvuperioodil kasta regulaarselt, talvel võib mullapalli lasta osaliselt läbi kuvada. Liig- ja alakastmise korral hakkab lehti langetama.

Toovad rõdule või terassile vahemerelist hõngu. Kasvatada suvel õues. Särav ja eriline kalamondiinipuu kannab manadriinisarnaseid aromaatseid oranže vilju. Taimel arenevad samaaegselt nii õied kui viljad. Väljas saab hakkama ka varjulises kohas, kaitsta ereda päikese eest. Temperatuur 18°C-25°C. Enne esimesi öökülmi tuua taim tuppa. Talvel paigutada kindlasti ruumi kõige valgemasse kohta. Talvel jahedam +10°C-16°C.
Valged lõhnavad õied on isetolmlevad. Kasta kasvuperioodil korrapäraselt. Talvel lasta mullal enne järgmist kastmiskorda osaliselt läbi kuivada. Väetada kasvuperioodil kord kuus tsitruseliste väetisega. Kevadel kärpida külgvõrseid. Tundlik külma tuuletõmbuse ja üle- ning alakastmise suhtes, millele võib reageerida lehtede langetamisega.

Kallid lugejad kas kellelgi on kodus kasvamas selline kaunis puu, siis jagage meiega oma kogemusi, näpunäited ja pilte!