| Blogi postitused
Kallade värvigalerii

Üks järjekordne grandioosne taim. Kelle veel ei ole saab soetada meie lillepoodidest nii Rakveres kui Väike-Maarjas. Tulge ja avastage see kaunis taim!

Mitmeaastaste rohttaimede perekond võhaliste (Araceae) sugukonnas. Neid on kokku 8 erinevat liiki risoomtaimi, mis looduslikult on levinud troopilise ja Lõuna-Aafrika soostunud, suviti kuivadel tasandikel. Enim on nad levinud Lõuna-Aafrika Vabariigi Natali provintsis.

Kalladel on lihakas risoom, nooljate lehelabadega juurmised lehed ja kuni 1 m pikkuse õisikuvarre tipus asetsev tõlvikõisik, mida ümbritseb valge, kollane või roosa torbikukujuline kõrgleht – õisiku kandeleht.

Sobib ka algajale kasvatajale, sest ei ole väga nõudlik.

Liigid

  • Harilik kalla (Z. aethiopia)
  • Süstjas kalla (Z. rehmanii)
  • Kollane kalla (Z. elliottiana)

Temperatuur ja niiskus

Temperatuur peaks olema pigem mõõdukas, jahe. Kasvuaja algul (septembrist detsembrini) hoida jahedamas (10-12 kraadi), õitsemise tippajal (jaanuar-aprill) pisut soojemas (15-18 kraadi). Uute lehtede kasvamise ajal vajab rohkem õhuniiskust. Suvel võib tõsta õue.

Valgus

Kasvatada valges (eriti uute lehtede kasvamise ajal), kuid mitte jätta otsese päikesevalguse kätte.

Kastmine

Õitsemise ajal tuleb korralikult kasta, hea on hoida mullapall pidevalt mõõdukalt niiske. Puhkeajal (maist augustini) ja peale istutamist vähendada kastmist oluliselt.

Väetamine

Õitsemise ajal soovib korralikku väetamist toalilledele mõeldud täisväetisega või 0,1-protsendilise väetiselahusega. Enne õitsemist ja õitsemise ajal võib kasutada õitsemist soodustavaid väetiseid. Soovitav on väetada üle kahe nädala.

Õitsemine

Õitseb sügisel ning õite värv sõltub sordist.

Ümberistutamine

Vajab suurt potti (12-14 cm läbimõõduga) ja viljakat, huumusrikast mulda, mis laseb hästi õhku läbi. Mulda ise segades võtta mätta- ja sõnnikumullast ning liivast segu (3:2:1). Värviliste õitega kallad vajavad pikka puhkeperioodi ja happelist mulda. Istutades jälgida, et mugula kumeram pool asub allpool, sest nõgusalt poolt kasvavad uued lehed ja õisikuvarred. Ümberistutada on soovitav augustis.

Paljundamine

Jagamise teel.

Muu

Mürgine taim sisaldades kaltsiumoksalaati. Nahaga kokku puutudes võib tekkida sügelus ja paistetus, süües oksendamine ning kõhulahtisus.

Energeetiline mõju

Seemnemaailm: “Väidetavalt kaitseb kalla maja õnne, kus puudub üksmeel ja kus abikaasad ei leia ühist keelt. Kalla mitte ainult ei vii vastandenergiaid kuldse kesktee poole, vaid muudab neid rõõmuallikateks. Kalla energia seisab laiskuse, pessimismi, kurbuse, rõhutuse ja depressiooni vastu. Kalla tõstab immuunsust emotsionaalse väsimuse ja stressi vastu, täites õhku rõõmu ja reipusega.”

Nii, et rohenäpud kõik kallasid kasvatama ja pildistama!