| Blogi postitused

Sellised iludused võtavad lihtsalt sõnatuks.

Umbes 90% kõigist maailma 22 500 orhideeliigist kasvab looduses troopilistel ja lähistroopilistel aladel; enamasti puude tüvedel ja okstel, vahel ka kaljurahnudel või maapinnal. Nende ebatavaline eluviis ja kaunid õied paelusid looduseuurijaid juba sajandeid tagasi, kuid need ebatavalised taimed ei elanud üle pikki merereise. Sestap jõudsid esimesed teadmised kaugete maade orhideedest Euroopasse esialgu joonistena ja hiljem herbaariumidena.

Esimesed elusad eksootilised orhideed jõudsid Euroopasse alles XVIII sajandil. Tõeline eksootiliste orhideede hullus lahvatas aga XIX sajandi Inglismaal ning selle põhjustas orhideede kuningannaks kroonitud ­katleia. Inglismaal on huvi botaanika ja aianduse vastu alati au sees olnud. Võimsa impeeriumi laevad seilasid meredel ning tõid kaugetelt maadelt kaasa uusi ja põnevaid taimi, sealhulgas orhideesid.

Cattleya on orhideede perekond Costa Ricast lõunasse Argentiinani. Perekond on kaubandusajakirjades lühendatud C-ga.

Kuulus ja hinnatud orhideede perekond, kus võib leida kõlavate ladinakeelsete nimedega orhideesid nagu Laelia, Laeliocattleya, Brassovala, Brassocattleya, Brassolaeliocattleya, Rhyncholaeliocattleya ja Potinara. Mõnikord kasutatakse taime nimede ees lühendeid BC-Brassocattleya, BLC-Brassolaeliocattleya ja LC-Laeliocattleya.

Katleiadele meeldib tavaline toatemperatuur, suveks õue katleiasid ei viida. Eriti hea oleks, kui öine temperatuur oleks päevasest mõni kraad jahedam. Värskelt ostetud katleia on soovitav pärast õitsemist ümber istutada. Sageli leiate poti keskelt samblapalli, mis istutamise juures tuleks kindlasti eemaldada, samuti eemaldage kõik kuivanud juured. Katleiad vajavad väga õhurikast substraati. Substraadina kasutage DCM orhideemulda või jämedat männikoorepuru. Poti põhja pange drenaažiks grillsöe tükke. Uueks õitsemiseks vajab katleia uue bulbi (paksenenud varreosa) kasvatamist.

Katleiasid kastetakse siis, kui substraat on eelmisest kastmisest tahenenud. Praktikas võib see tähendada kevadest sügiseni kastmist umbes 7-10 päeva tagant, talvisel perioodil 2-3 korda kuus. Kastmisel lastakse veel substraadist läbi joosta, vesi ei tohi alustassile jääda. Sügisel ja talvel tasub katleia tõsta võimalikult valgesse kohta või paigaldada valgus taimelampide näol. Väetatakse 1-2 korda kuus.

Tõelised iludused on nad tõesti. Ning otseloomulikult saime ka natuke orhideede ajaloost aimu.