| Blogi postitused

Taas minu jaoks tundmatum lill, aga uurime lähemalt.

Habraste ja pikkade varte otsas asuvad keerdviljaku õrnad ning elegantsed õied meenutavad nii kannikesi kui orhideesid.

Liigirikas perekond keerdviljak (Streptocarpus) kuulub koos näiteks säntpooliate ja punahuultega gesneerialiste sugukonda. Tegemist on ühe- või mitmeaastaste rohttaimedega, kes kasvavad Aafrika ja Aasia troopilistes metsades. Nime keerdviljak on taimeperekond saanud keerduvate viljade tõttu.

Toataimena kasvatatakse vähesel määral liike (S. saxorum, S. caulescens, S. kirkii), enamasti aga hübriidseid sorte. Laiades piirides varieeruv õite kuju, suurus kui värvigamma teeb keerdviljakust tõeliselt kauni toataime. Kaunid on ka keerdviljaku udemetega kaetud lehed, mis liigist ja sordist olenevalt võivad olla väiksemad või suuremad, ümarad või piklikud ning asetsevad taimel kas üksikult, paaris või kodarikus.

Keerdviljakule sobib kasvamiseks valge kuni poolvarjuline koht aknalaual või amplis (amplis on nägusad eelkõige rippuvate vartega taimed), peaasi, et sinna ei ulatuks kõrvetav lõunapäike. Hästi kasvab keerdviljak ka taimelambi all. Küll ei taha taim taluda aga tuuletõmbust, seega pole teda hea asetada sagedasti tuulutamiseks avatavate akende-uste lähedusse.

Tavaline toatemperatuur (+18º…+23ºC) on keerdviljaku kasvatamiseks piisav. Talvel vältida liigset jahedust (mitte alla +12º C), see peatab õitsemise ning võib taimele saatuslikuks saada.
Kasta regulaarselt, pehme ja toasooja veega, suvel soojaga rohkem, talvel jahedaga vähem. Vältida äärmusi, sest nii mullapalli läbikuivamine kui liigniiskus võivad taime hukule määrata. Keerdviljak armastab niiskemat õhku. Kui piserdada, siis teha seda eelnevalt keedetud veega, sest kraanivesi muudab taimelehed inetuks. Väetada aktiivsel kasvuperioodil tagasihoidlikult, kasutades õitsevatele taimedele mõeldud väetiseid, talvel üldse mitte.

Ümberistutada kevadel, märtsis-aprillis. Istutusmuld võiks olla nõrgalt happeline, vett hästi läbilaskev, huumus- ja toitaineterikas. Nõu põhja tuleks asetada liigse vee äravalgumiseks kergkruusast või kivikestest drenaažikiht.

Paljundamine ja/või uuendamine on lihtne, ladva- või lehepistikud juurduvad liivaseguses mullas hästi. Paljundada saab ka puhmiku jagamise teel ja seemnetega.

Amplis ripptaimena kasvatatavatel taimedel vältida nende sagedast tugevat kärpimist, see küll sunnib taime harunema, kuid vähendab tunduvalt õitsemist.

Head sõbrad kui kellelgi lugejatest on kokkupuudet või kasvatab ise, palun kirjutage meile ja saatke pilte!