| Blogi postitused

Eelmises postituses tutvusime piileadega, nüüd vaatame sorti kilp-piilea. Kas ta on just raha taim eks seda otsustab igaüks ise.

Sisustusajakirjade lehekülgedelt vaatab järjest enam vastu rohelust. Nii arhitektid kui sisearhitektid arvestavad üha enam taimedega. Uuringud on tõestanud, et rohelised taimed tekitavad parema elukeskkonna ning potid ja konteinerid on muutunud oluliseks osaks interjöörist.
Mis teeb ühest taimest trenditaime? Võiks öelda, et just suhtlusmeedial on siin märkimisväärne roll. Popid Instagrami kogukonnad, nagu Urban Jungle Bloggers, Jungalow või Plantcetera, on oma meeleolukate fotodega tekitanud teatava taimenälja või isegi sõltuvuse, millele noored meelsasti järele annavad. Õnneks on see üks igas mõttes tervislik sõltuvus.

Kui puude jaoks kodus ruumi napib, siis veidi väiksematest taimedest on viimaste aastate superstaariks saanud kilp-piilea. See dekoratiivne taim kasvab troopilistel ja subtroopilistel aladel üle maailma. Inglise keeles kutsutakse teda ka hiina rahataimeks (Chinese Moneyplant).

Piileale meeldib valge kuni poolvarjuline kasvukoht, hästi sobib põhja, ida või lääne suunda jääv aknalaud. Vaid ere ja kõrvetav kevadsuvine päike pole talle hea: siis lehed kolletavad ja taim kaotab oma kauni ja terve välimuse. Kuigi piilea talub ka varjulist kasvukohta, pole toa hämaramad riiulid tema jaoks just parim valik. Seal venivad taimed välja, muutuvad nõrgaks ja heledaks. 

Piilea armastab suuremat õhuniiskust, kuid saab kenasti hakkama ka kuiva õhuga  keskküttega ruumis. Seal tasub teda aeg-ajalt piserdada, tee seda alati pehme toasooja veega.

Piileat on lihtne paljundada või uuendada ladvapistikuist, aga taim ajab hoogsalt ka võrseid, mida saab ümberistutamisel eraldada. Võid üllatuda, kui piilud poti alla ja ka drenaažiaukudest paistavad beebitaimed. Pistikud juurduvad hästi nii kerges, liivaseguses mullas kui ka klaasis vee sees. Jagamise teel eraldatud taimekesed juurduvad mullas juba paari nädalaga. Kompaktsema taimekogumiku saamiseks istuta ühte potti mitu taime. 

Ilusate ümarate tumeroheliste lehtedega vastupidav toataim. Lehed astesevad pika varre küljes. Pärineb Lõuna-Hiinast, kus usutakse, et taim toob rahaõnne. Kiirekasvuline. Kilp-piilea võib õitseda aprillis-juulis. Õied on väikesed, kuid suurtes kobarates. Sobib päikeseline kuni poolvarjuline kasvukoht, kuid terava otsese päikesevalguse eest tuleks hoida. Tavaline toatemperatuur 18°C-21°C.
Paksud lehed säilitavad hästi vett, tänu millele vajab harva kastmist. Kasta korrapäraselt, kui mullapind on pisut kuivanud. Ei talu läbi kuivamist ega läbi vettimist. Alati valada potilauselt vesi ära. Talvisel puhkeperioodil kasta harvem. Meeldib õhuniiskus, piserdada sageli. Aeg-ajalt pühkida lehti tolmust. Väetada kevadel, suvel roheliste toataimede väetisega iga lahe nädala tagant.

Nii, et on erinevaid sorte piileal ehk leiate endale sobiva ja katsetate kasvatada!